Zgrzytanie zębami – jaki jest powód i jak temu zapobiec?

13.09.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#zęby   #zdrowie   #leczenie   #objawy   

Zgrzytanie zębami to bardzo częsta dolegliwość, której nie zawsze jesteśmy świadomi. Jakie są tego przyczyny? Czy ma to wpływ na nasze zdrowie? W jaki sposób rozwiązać problem zgrzytania zębów? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.

 

Problem polegający na zgrzytaniu zębami inaczej nazywany jest bruksizmem. Schorzenie to występuje u osób w różnym wieku i często możemy być nieświadomi jego występowania, ponieważ dochodzi do tego podczas snu. Niestety ta dolegliwość może poważnie wpływać na nasze zdrowie. Przyczyn zgrzytania zębami może być wiele, lecz nie zawsze jednoznacznie możemy je stwierdzić. Warto jednak udać się na wizytę do lekarza, który sprawdzi stan naszego uzębienia i wskaże nam dalsze kroki działania.

Czasami sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy dotyka nas problem zgrzytania zębami. Najprędzej może to zostać zauważone przez któregoś z domowników. Możemy również po obudzeniu odczuwać ból szczęki – to również może być sygnał, że w nocy zgrzytasz zębami i zaciskasz szczękę. Nie należy tego bagatelizować. Konieczne może być podjęcie leczenia, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia zębów oraz innych problemów zdrowotnych.

Przyczyny oraz leczenie

Przyczyn zgrzytania zębami może być kilka i nie zawsze jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić co jest powodem. W ustaleniu przyczyny może pomóc nam lekarz, dlatego warto udać się na na wizytę. Jedną z najczęstszych przyczyn bruksizmu jest nadmierny stres. Silne napięcie może sprawiać, że podczas snu bardzo mocno zaciskamy zęby. Jest to jedno ze schorzeń psychsomatycznych. Może to prowadzić do kruszenia zębów lub silnych bólów całej szczęki. Należy temu przeciwdziałać. Skuteczne mogą okazać się zabiegi odprężające przed snem, które pomogą nam zwalczyć napięcie.

Częstą przyczyną są różnego rodzaju wady zgryzu. Nieprawidłowe ułożenie szczęki podczas snu może prowadzić do tego, że zęby zaczynają się o siebie ocierać, a to z kolei może prowadzić do pogorszenia wady i kruszenia zębów. Konieczne mogą okazać się specjalne nakładki, które przed tym zabezpieczą. Warto również pomyśleć o tym, czy nie możemy pozbyć się wady zgryzu. Bruksizm może być związany również z niewłaściwie dopasowaną protezą lub źle założoną plombą czy koroną. Konieczna jest wizyta u stomatologa.

Objawy i konsekwencje

Zgrzytanie zębami najczęściej może objawiać się bólem zębów lub całej szczęki. Pamiętajmy, że podczas zgrzytania ludzka szczęka zaciska się bardzo mocno. Oprócz tego objawem może być silny ból głowy, szczególnie po obudzeniu. Ból może pojawiać się również w mięśniach karku czy w barkach. Nie należy tego bagatelizować, szczególnie jeśli taki stan rzeczy trwa dłuższy czas.

Bruksizm negatywnie wpływa nie tylko na stan naszego uzębienia, ale również na całą jamę ustną. Podczas zgrzytania bardzo często dochodzi do przygryzania policzków czy języka. Konsekwencją zgrzytania może być również krwawienie dziąseł czy zanik przyzębia. Wskazuje się także, że konsekwencją bruksizmu mogą być problemy ze wzrokiem i słuchem.

 

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany we współpracy z Centrum Medycznym sowiawola.pl specjalizującym się w stomatologii.

 

 

To może Cię także zainteresować:
SPA to ukojenie nie tylko dla ciała
5 sposobów na to, by wyrobić u dziecka prawidłowe nawyki żywieniowe
5 skutecznych sposobów aby szybko schudnąć

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze