Zakup nieruchomości - jak wygląda wizyta u notariusza?

15.03.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#biznes   #finanse   #nieruchomość   #notariusz   

Finalnym etapem kupna nieruchomości jest wizyta u notariusza. To właśnie osoba, która na co dzień wykonuje ten zawód, umożliwia prawny zakup wybranego wcześniej domu, mieszkania lub działki.

 

Dużo osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tego typu sytuacjami, zastanawia się, jak to wszystko wygląda w praktyce... Każdy chce się bowiem odpowiednio przygotować do tej sytuacji.

 

Czytanie aktu notarialnego

Kiedy już obie strony przyjdą do notariusza następuje czytanie aktu notarialnego. Trzeba przygotować się na minimum kilkanaście minut tej czynności. Warto podkreślić, że ta kwestia zależy od skali przeprowadzonego przedsięwzięcia. Poza tym dużo zależy również od tego, ilu właścicieli sprzedaje konkretną nieruchomość. Jest chyba jasne, że krócej trwa czytanie aktu notarialnego, w którym uczestniczą na przykład tylko 2 osoby. Zdecydowanie dłużej jest zaś w przypadku, kiedy dom lub mieszkanie sprzedaje kilku właścicieli. Wszystko dlatego, że trzeba przeczytać każdą osobę dokładnie z imienia, nazwiska, numeru PESEL, stanu cywilnego itp. Ważne jest to, aby obie strony dokładnie słuchały tego, co czyta notariusz. Niektórzy na ten moment się kompletnie wyłączają... Jest to błędne podejście do tematu. Wszystko dlatego, że ewentualne błędy muszą być od razu zgłaszane.

 

Zgłaszanie poprawek

To kolejna bardzo ważna część. Osoby, które słuchały dokładnie aktu notarialnego powinny na bieżąco zgłaszać ewentualne błędy. Zazwyczaj ludzie, którzy sporządzają akty notarialne nie mylą się. Każdy jednak jest człowiekiem. W związku z tym trzeba uważnie słuchać tego, co ma do Wam do powiedzenia notariusz. Błędy mogą dotyczyć różnych kwestii. Chodzi tutaj o personalia kupujących, sprzedających lub nieścisłości w opisie kupowanego mieszkania. Istotne jest to, aby wszystko było dokładnie spisane. Jeśli zatem ktoś usłyszy, że coś mija się ze stanem faktycznym, to ta kwestia powinno być od razu zgłoszona. Wtedy notariusz zapisze sobie, gdzie musi zawrzeć konkretne poprawki, a następnie wykona tę czynność. Potem następuje sprawdzenie czy po korekcie wszystko jest takie, jak należy.

 

Podpisanie aktu notarialnego

Następnym etapem jest podpisanie aktu notarialnego. Trzeba podkreślić, że obie strony - kupująca oraz sprzedająca - muszą na każdej stronie umieścić swoją parafkę, a w najważniejszym miejscu powinni podpisać się pełnym imieniem i nazwiskiem. Trzeba zaznaczyć, że ludzie, którzy kupują mieszkanie powinni przed dokonaniem swojego podpisu sprawdzić czy wszyscy poprzedni właściciele umieścili swoje "autografy" na akcie notarialnym. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy strona sprzedająca składa się z kilku osób. Jeśli bowiem ktoś się nie podpisze, to akt notarialny nie będzie do końca prawidłowy.

 

Opłacanie czynności notarialnych

Ostatnim etapem jest opłacenie czynności notarialnych. Tylko czasami dzieje się tak, że koszty powinny być uregulowane jeszcze przed rozpoczęciem całej procedury. Zazwyczaj to zadanie wykonuje się już po przeczytaniu i podpisaniu aktu notarialnego.

 

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z firmą http://skup-nieruchomosci24.pl/ oferującą pożyczki pod zastaw.

 

 

To może Cię także zainteresować:
Upadłość konsumencka - życie bez długów
Kupuj w sieci taniej dzięki kodom rabatowym
Rynek usług finansowo-księgowych w Poznaniu

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze