Wzrok na całe życie

15.09.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#zdrowie   #wzrok   #okulary   

Choć bardzo dużo mówi się o różnego rodzaju profilaktyce, o dbaniu o zdrowie czy też konkretnych dietach i aktywnościach, które powinny zapewnić nam wigor i dobrą kondycję, coraz więcej ludzi zgłasza się do okulisty z poważnymi problemami lub też z zaburzeniami wzroku. Prawdopodobnie tryb życia współczesnego człowieka jest zbyt obciążający dla narządu wzroku, by organizm radził sobie bez problemów z coraz to nowymi wyzwaniami.

 

Jak dbać o wzrok?

Narząd wzroku to bardzo skomplikowany układ, a z drugiej strony mechanizm dość mocno przez nas eksploatowany. Wymagamy od niego przetwarzania informacji, godzinami wpatrujemy się w ekrany monitorów komputerowych lub też telewizorów oraz narażamy oczy na zanieczyszczenie. A przecież jakiekolwiek problemy wiążą się często z poważnymi konsekwencjami. Bez zdrowego wzroku ciężko jest funkcjonować, dlatego warto od samego początku dbać o to, by służył nam jak najdłużej. A tę profilaktykę rozpoczyna się już u małych dzieci, ucząc podstaw pielęgnacji oczu oraz dbania o zdrowie, ponieważ to właśnie ono jest dla wzroku kluczowe.

Kompleksowe dbanie o wzrok to również opieka fachowców. Jadwiga Bernardczyk-Meller, okulista o ogromnym doświadczeniu i wszechstronnym wykształceniu, zaleca, by nie tylko regularnie sprawdzać wzrok i stosować się do zaleceń lekarza, ale również, by na stałe zmienić pewne nawyki. Podstawą dbania o oczy jest zdrowa i urozmaicona dieta, ćwiczenia, które wspomagają pracę receptorów oraz unikanie używek. Latem, a jeśli wybieramy się na przykład w góry to też zimą, koniecznie trzeba mieć ze sobą dobrej jakości okulary słoneczne z odpowiednimi filtrami. Warto zaznaczyć, że tych odpowiednich nie kupimy ani w markecie, ani tym bardziej na straganie.

Dieta i ćwiczenia

Choć brzmi to może paradoksalnie, to właśnie one są w dużej mierze odpowiedzialne za zdrowie naszych oczu. Poza wizytami u specjalisty warto dokonać zmian w żywieniu oraz w aktywnościach. Zbawienne dla naszego wzroku są takie składniki jak witaminy A, C i E, cynk, kwasy Omega – 3 oraz luteina. Najwięcej tych właśnie cennych substancji znajdziemy w owocach i warzywach oraz w wysokiej klasy olejach i rybach. Taka może nieco śródziemnomorska dieta w znaczący sposób poprawi kondycję wzroku. Poza tym, koniecznie trzeba dbać o kondycję i regularne ćwiczenia, ponieważ poprawiają one metabolizm i świetnie wpływają na wszystkie procesy, jakie zachodzą w organizmie. Specjaliści zalecają również tym wszystkim, którzy dużo pracują przy komputerze, proste ćwiczenia, które polegają na oderwaniu oczu od monitora i skupianiu uwagi na innych elementach otoczenia.

To może Cię także zainteresować:
Domowa siłownia na każdą kieszeń
Sekret buraka
Jak zadbać o prawidłowy sen?

red. DDWLKP.pl | źródło: LH

Komentarze