Wystawa o Solidarności, premiera książki i widowisko

20.12.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#kultura   #rozrywka   #muzeum   #książka   #kabaret   #trzcianka   

Sporo działo się podczas ostatniego w tym roku spotkania w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Otwarto bowiem wystawę związaną z historią Solidarności w tym regionie, odbyła się premiera VII części Kroniki Ziemi Trzcianeckiej, a na koniec w świątecznej atmosferze mieszkańcy Trzcianki obejrzeli spektakl komediowy w wykonaniu Kabaretu Kajtek pod tytułem Porwanie Trzech Króli.

 

Z okazji 36 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Muzuem Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance wraz z Instytutem Pamięci Narodowej w Poznaniu przygotowało dla mieszkańców regionu wystawę pod tytułem NSZZ Solidarność 1980-1990. Wystawa prezentuje historię Solidarności w naszym powiecie i w regionie.

- Gdyby nie NSZZ Solidarność trudno byłoby dzisiaj mówić nam o demokracji. Wszyscy ci, którzy w trudnych latach walczyli o wolność w naszym kraju zasługują na najwyższy szacunek. Te osoby zawsze były, są i będą moimi autorytetami. Pamiętajmy o ludziach Solidarności i dziękujmy im za to, że żyjemy w wolnym kraju - mówił Tadeusz Teterus.

Kolejnym punktem piątkowego spotkania była premiera VII części Kroniki Ziemi Trzcianeckiej, w której można przeczytać między innymi artykuły opisujące historię Łemków na naszych terenach czy historię Luteranizmu w regionie pilskim. Kronikę zakupić można za kwotę 11 złotych w siedzibie Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance.

Ostatnim akcentem było przedstawienie kabaretowe pod tytułem Porwanie Trzech Króli w wykonaniu Kabaretu Kajtek z Siedliska w reżyserii Marzeny Górskiej, które rozbawiło licznie zgromadzoną publiczność. Warto dodać, że aktorami w przedstawieniu byli mieszkańcy Siedliska, Rychlika i Trzcianki.

- Świetne widowisko, pełne radości i humoru. Znakomicie pokazano w nim zwycięstwo dobra nad złem. Chylę czoła przed wszystkimi, którzy wcielili się w nietypowe role w przedstawieniu – mówił Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko-trzcianecki.

 

To może Cię także zainteresować:
Michał Witkowski w Trzciance
Przez burzę piaskową do mety
Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: czarnkowsko-trzcianecki.pl | Starostwo Powiatowe w Czarnkowie | foto: czarnkowsko-trzcianecki.pl

Komentarze