Wypadek drogowy - co zrobić w tej sytuacji?

04.07.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#wypadek   #kolizja   #oświadczenie   #odszkodowanie   

Kontynuując wątek wakacyjnych wyjazdów, warto wspomnieć o wypadkach drogowych. Polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie. Tylko w miesiącu czerwcu, według portalu www.policja.pl, doszło do 749 wypadków drogowych, natomiast w maju - aż do 1785 wypadków.

 

Co zrobić, gdy podczas podróży przydarzy nam się kolizja lub wypadek?

W przypadku stłuczki lub niegroźnego wypadku nie trzeba wzywać policji. Osoby, które brały udział w zdarzeniu, powinny jednak napisać wspólne oświadczenie. Policję warto wezwać, gdy w wypadku zostały poszkodowane osoby lub sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, gdyż dokumentacja policyjna będzie pomocna w dochodzeniu odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Pamiętajmy o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, tak aby nie powodować większych szkód. Miejsce należy oznaczyć poprzez wystawienie trójkąta ostrzegawczego i włączenie świateł awaryjnych. Jeżeli jesteśmy uczestnikami kolizji, należy niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub nie tamował ruchu. Jeżeli w wypadku są ofiary śmiertelne, nie wolno ruszać pojazdów.

We wspólnym oświadczeniu o zdarzeniu drogowym należy podać swoje dane personalne, dane właściciela pojazdu oraz dane zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Dla celów postępowania likwidacyjnego warto udokumentować zdarzenie - najlepiej wykonać zdjęcia miejsca oraz pojazdów biorących udział w wypadku.

Co dalej powinna zatem zrobić osoba poszkodowana w wypadku, aby uzyskać odszkodowanie, które jej przysługuje? W pierwszej kolejności należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Zgodnie z przepisami mamy na to 3 lata od zajścia zdarzenia - po tym okresie nie możemy się domagać odszkodowania. Oprócz odszkodowania za szkodę, można starać się o zwrot kosztów leczenia lub uszczerbku na zdrowiu, wynajmu auta zastępczego czy nawet odszkodowania za zmniejszone dochody, jeśli uszkodzony pojazd służył do pracy, a bez niego kierowca nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków.

W jaki sposób zgłosić zdarzenie? Można to zrobić na kilka sposobów, np. poprzez kontakt telefoniczny z konsultantem danego towarzystwa ubezpieczeniowego, wysłanie wiadomości e-mail, pisemne zgłoszenie na adres siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego lub bezpośrednio w jednym z oddziałów ubezpieczyciela.

Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie. Jeżeli jednak sprawa jest skomplikowana i wymaga dodatkowych wyjaśnień, termin ten wydłuża się do 90 dni. Po decyzji ubezpieczyciela następuje wypłata odszkodowania. W przypadku, gdy nie zgadzamy się z decyzją o wysokością odszkodowania, możemy się od niej odwołać. Pismo z odwołaniem kierujemy do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli decyzja po odwołaniu będzie dla pokrzywdzonego niesatysfakcjonująca, należy wystąpić na drogę sądową.

Podsumowując, w przypadku kiedy dojdzie już do kolizji lub wypadku, pamiętajmy o dokładnym udokumentowaniu zaistniałej sytuacji. Dla ułatwieniu Państwu tej czynności zamieszczam oświadczenie o wspólnym zdarzeniu drogowym. Warto jest wydrukować 2 egzemplarze i trzymać je w samochodzie, aby w stresującej sytuacji, jaką jest kolizja, nie zapomnieć o wszystkich istotnych elementach.

 

 Wzór wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym

 

Artykuł powstał we współpracy z Krzysztofem Kowalskim - Adwokatem, wpisanym na listę w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu.

Kancelaria Adwokacka

adwokat Krzysztof Kowalski

ul. Św. Marcin 35/2

61- 806 Poznań

adwokat.krzysztof.kowalski@gmail.com 

 

 

To może Cię także zainteresować:
Odszkodowanie za nieudane wakacje - czy to możliwe?
Jak za pomocą opakowania możemy kształtować doświadczenie klienta w sprzedaży online?
Jak dochodzić odszkodowania za śmierć osoby bliskiej?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: Krzysztof Kowalski - Adwokat, wpisany na listę w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu./ foto: pixabay.com

Komentarze