Wykładziny dywanowe i dywany – jak o nie dbać?

21.07.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom   #dywan   #wykładzina   #wystrój   

Wykładziny i dywany nadają wnętrzu ciekawego charakteru. Odpowiednio dobrane pozwalają ocieplić wnętrze i rozjaśnić je. Jednak dość często rezygnujemy z nich z uwagi na to, że panuje przekonanie, iż są one trudne w utrzymaniu w czystości i szybko niszczeją oraz przesiąkają różnymi zapachami. Jednak, kiedy będziemy o nie odpowiednio dbać, przez długie lata będą cieszyć nasze oczy.

 

Najważniejsze jest regularne czyszczenie

Jeżeli chcemy, aby dywan czy wykładzina przez długie lata cieszyły nasze oczy swoim pięknym wyglądem, najważniejsze jest to, aby regularnie je czyścić. Przede wszystkim ważne jest odkurzanie. Regularnie należy usuwać pyły i inne drobne zabrudzenia np. okruchy jedzenia, gdyż inaczej mogą wbić się w głąb dywanu, co znacznie utrudni jego wyczyszczenie. Jeżeli wykładzina jest położona w miejscu wysoce eksploatowanym np. na korytarzu czy w przedpokoju, może okazać się koniecznym jej codzienne odkurzanie. Aby uchronić wykładzinę położoną w takim miejscu przed mocnym zabrudzeniem, warto na korytarzu, zaraz przy wejściu, mieć ustawiony specjalny ociekacz na buty lub wycieraczkę (np. taką, jaka znajduje się w ofercie na stronie https://interviol.pl/).

Regularne czyszczenie dywanu pozwala również na zachowanie jego puszystości – w tym celu warto używać specjalnej szczotki przeznaczonej do czyszczenia dywanów i odkurzać go w różnych kierunkach.

 

Usuwanie plam

Kiedy na dywanie lub wykładzinie pojawi się plama, należy ją usunąć jak najszybciej, szczególnie jeśli jest to plama z jedzenia. Pozwoli to uniknąć przesiąknięcia włókien zapachami, a także odbarwienia dywanu. Na początku należy osuszyć plamę przy pomocy ręcznika papierowego, a następnie użyć odpowiednio dobranego detergentu do czyszczenia dywanów.

Dywany i wykładziny należy też raz na jakiś czas dokładnie wyczyścić przy pomocy detergentów. Do wyboru są specyfiki czyszczące na mokro (w postaci płynów) oraz na sucho (w postaci proszków, które się odkurza). Czyszcząc na mokro, należy pamiętać, aby nie przemoczyć powierzchni dywanu, gdyż zbyt długie wysychanie może spowodować, że dywan nabierze nieprzyjemnego zapachu.

 

To może Cię także zainteresować:
Labisia pilnie potrzebuje domu!
Czy palenie w kominku nie szkodzi domownikom?
Kupuj w sieci taniej dzięki kodom rabatowym

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze