Wykłady w ramach Akademii Niepodległości w Nowym Tomyślu

17.01.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#kultura   #rozrywka   #wykład   #niepodległość   #nowy tomyśl   

W styczniu odbędzie się pierwsze z pięciu spotkań Akademii Niepodległości zaplanowanych na 2018 rok. Kolejnych wykładów będzie można wysłuchać w marcu, maju, wrześniu i listopadzie.

 

„Akademia Niepodległości” to ogólnopolski projekt Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowany na lata 2018-2021, którego inauguracja następuje w całej Polsce w grudniu 2017 roku. Będzie to cykl regularnych spotkań, w czasie których pracownicy IPN, zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych oraz lokalnych środowisk przedstawią w formie popularnych wykładów drogę do niepodległości, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku będą miały taki sam przewodni temat, którego ujęcie będzie indywidualnym wyborem wykładowcy, w miarę możliowości podkreślane będą wątki lokalne. Każde spotkanie będzie składało się z dwóch wykładów: pierwszego o charakterze monograficznym i drugiego opartego na wątkach biograficznych. Cykl został pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny. Formuła spotkań oparta będzie na wzorze Uniwersytetów Trzeciego Wieku: słuchacze będą posiadać indeksy, a całość zakończy się w roku 2021 roku wręczeniem dyplomów.

Założeniem projektu jest idea, aby spotkania odbywały się poza miastami wojewódzkimi i dużymi ośrodkami. Dla terenu działania oddziału poznańskiego wybrane zostały dwie lokalizacje: Nowy Tomyśl i Zielona Góra.

Wykłady w Nowym Tomyślu współorganizują Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Nowym Tomyślu i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Tomyślu.

30 stycznia 2018 roku o godzinie 16:00 tematy „Socjalistyczna irredenta” i „Bojowcy” zaprezentuje prof. Piotr Okulewicz z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się w Auli Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Nowym Tomyślu.

 

To może Cię także zainteresować:
Globalnie w bibliotekach
Koncert z okazji Dnia Matki w Trzciance
Michał Witkowski w Trzciance

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: poznan.ipn.gov.pl

Komentarze