Wyjątkowe zjawisko z Księżycem już dzisiaj!

31.01.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#hobby   #księżyc   #zaćmienie   #pełnia   #sławomir matz   

Całkowite Zaćmienie Księżyca, niebieski Księżyc i superpełnia to trzy zjawiska, które spotkamy na dzisiejszym nieboskłonie.

 

sm
Sławomir Matz
Popularyzator astronomii, finalista akcji "It's your life just take It", autor wielu blogów oraz artykułów prasowych.

Niebieski Księżyc to nazwa, której używa się głównie w Amerykach. Jest ona ściśle związana z podwójną pełnią w miesiącu. Takie zjawisko po raz ostatni w Polsce miało miejsce w lipcu 2015 roku. Można się zatem domyślić, że jest ono niezwykle rzadkie, dlatego warto je zaobserwować. Dzisiejszego wieczoru będzie ku temu okazja, a kolejna nastąpi dopiero w marcu.

Superksiężyc, albo superpełnia to pojęcia ściśle związane z perygeum. Jest to punkt w którym Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi. Zjawisko to występuje orientacyjnie co miesiąc; w większości jednak Księżyc w trakcie perygeum bywa widoczny w różnych fazach oświetlenia. Synchronizacja perygeum z pełnią to zjawisko niezwykle rzadkie, dlatego z uwagi na jego wystąpienie również nie warto odmawiać sobie obserwacji.

Ostatnie zjawisko, którego niestety nie zaobserwujemy z Polski to całkowite zaćmienie Księżyca. Dojdzie do niego, kiedy u nas będzie panował dzień. Warto przy tym skorzystać, z różnego rodzaju transmisji i przekazów z tego zjawiska, do których odnośniki znajdują się poniżej. Wielkim szczęściem cieszyć się będą mieszkańcy północno-zachodniej części Ameryki Północnej, Nowej Zelandii, Australii oraz środkowo-wschodniej Azji. Podczas całkowitego zaćmienia tarcza Księżyca przybierze czerwonych kolorów i stanie się postrachem dla wielu zszokowanych obserwatorów. Czerwony Księżyc to efekt przykrywającego go cienia Ziemi.

Zjawisko rozpocznie się od zaćmienia półcieniowego, w którym tarcza naszego naturalnego satelity w niewielkim stopniu straci na jasności. Główny cień Ziemi dosięgnie Księżyca po 12:48 sprawiając przy tym, że on sam będzie stawał się coraz węższym sierpem. W końcu około 13:51 obserwatorzy będą mieli okazję przyjrzeć się fazie całkowitej w której naturalny satelita Ziemi stanie się krwistoczerwony. Faza ta potrwa do 15:07, po czym Księżyc z powrotem wracał będzie do normalności.

Potraktujmy ową okoliczność jako przedsmak tego, co spotka nas 27 lipca 2018 roku. To właśnie wtedy dojdzie do podobnego zjawiska tylko, że widocznego z Polski. U nas będzie ono połączone z opozycją Marsa. Warto zatem poczekać kilka miesięcy i już teraz życzyć mieszkańcom szczęśliwych terenów powodzenia w obserwacjach.

Sławomir Matz

fb.com/gwiazdywdloniach

 

 

To może Cię także zainteresować:
Idealny telefon komórkowy dla osób w średnim wieku
Wakacje z dzieckiem - jak się mądrze spakować?
Rozmowa współczesności z przeszłością

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: Sławomir Matz

Komentarze