Wole tarczycy u kobiet w ciąży

08.06.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#kobieta & dziecko   #zdrowie   #tarczyca   #ciąża   #wole tarczycy   

W pierwszym okresie ciąży, gdy płód dopiero zaczyna się formować, niezwykle istotne znaczenie ma odpowiednio funkcjonująca gospodarka hormonalna organizmu kobiety. Hormony pochodzące od matki mają bowiem duży wpływ na prawidłowy rozwój tkanek kostnych dziecka, a także jego mózgu. Narządem, który hormony produkuje w ilościach największych jest tarczyca - jej choroba może więc odcisnąć się na kształtowaniu się ciała noworodka. Szczególnie groźna dla ciąży może być dolegliwość, jaką jest wole tarczycy, związana z jej nadmiernym przerostem.

 

Istotna diagnostyka

Wpływ choroby może być oczywiście różny i w głównej mierze zależy od tego, z jakimi następstwami się ona wiąże. W przypadku woli obojętnych, które nie wpływają na funkcjonowanie tarczycy, płód nie będzie w żadnym stopniu zagrożony. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, jeżeli mamy do czynienia z przyrostem, który powoduje nadczynność bądź niedoczynność tarczycy. Stan ten jest bardzo groźny dla zdrowia, a nawet życia, zwłaszcza u kobiet w ciąży. W przypadku osłabionej aktywności narządu, głównym powodem złego stanu zdrowia będzie zbyt mała zawartość jodu w organizmie. Uzupełnić go można między innymi poprzez odpowiednią dietę. Zaleca się więc spożywanie dużych ilości ryb, owoców morza oraz soli jodowanej.

Niezwykle istotne przy tego typu chorobach jest więc to, aby pacjentki spodziewające się dziecka były pod stałą ochroną lekarską. Wole zaburzające produkcje hormonalną muszą być redukowane poprzez przyjmowanie preparatów, które wyrównają poziom produkowanych hormonów. Najczęściej kuracja opiera się na przyjmowaniu jodu radioaktywnego bądź teraksyny. Doprowadzenie do równowagi działania tarczycy jest niezwykle ważne - ma ona bowiem znaczący wpływ na rozwój dziecka, a wszelkie komplikacje mogą spowodować między innymi nieprawidłowe rozwinięcie niektórych mięśni, tkanek kostnych czy upośledzenie umysłowe. Może dojść również do przedwczesnego odklejenia się łożyska, a także poronienia.

W jaki sposób się zabezpieczyć?

Badania na wykrycie wystąpienia wole tarczycy nie należą do rutynowych w przypadku kobiet w ciąży, dlatego często zdarza się tak, iż pozostają niewykryte, zwłaszcza w pierwszych stadiach. Ich wystąpienie może być jednak związane z objawami charakterystycznymi dla niewłaściwego funkcjonowania gruczołu tarczowego. Mowa tu między innymi o nieprawidłowej pracy serca, wahaniach wagi, osłabieniu pracy mięśni bądź anemii. W przypadku wystąpienia tego typu powikłań powinniśmy więc udać się do lekarza, który przeprowadzi wszelkie badania pracy tarczycy.

Szczególnie groźne są wole powodujące nadczynność tarczycy, czyli nadmiernego produkowania hormonów. Nadaktywne komórki pochłaniają je w nadmiernej ilości, co w efekcie prowadzi do ciągłego zmęczenia i niedoboru energii. Stan ten jest niezwykle groźny dla płodu, który nie będzie w wstanie prawidłowo się rozwijać.

Aby uchronić się przed następstwami chorób tarczycy, warto w trakcie planowania ciąży przeprowadzić odpowiednie badania. W tym celu zleca się między innymi analizę stężenia hormonów obecnych we krwi. Jeżeli ich stan nie będzie trzymał się w normie, należy zgłosić się do lekarza endokrynologicznego w celu przeprowadzenia dalszych badań. Jeżeli w okolicach szyi bądź mostka wyczuwalne są niewielkie guzy, przeprowadza się EKG klatki piersiowej. Badania powinny zostać wykonane także w początkowych miesiącach ciąży, zwłaszcza gdy kobieta w przeszłości chorowała już na dolegliwości związane z tarczycą bądź tego typu problemy pojawiły się wśród członków rodziny.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Leczymytarczyce.pl  - rady, zalecenia i artykuły na temat tarczycy.

To może Cię także zainteresować:
Domowa siłownia na każdą kieszeń
Sekret buraka
Jak zadbać o prawidłowy sen?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: leczymytarczyce.pl

Komentarze