Wodne oczko w swoim ogrodzie

07.04.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom i ogród   #oczko wodne   #piękny ogród   #zagospodarowanie terenu   

Oczko wodne to ciekawy zakątek i niepowtarzalny element dekoracyjny w każdym ogrodzie. Jego usytuowanie zależy od wielkości ogrodu, nasłonecznienia czy ukształtowania terenu. Musimy dobrze rozplanować nie tylko nasadzenia zieleni, kolory kwiatów i ich okresy kwitnienia, ale ścieżki ogrodowe czy oświetlenie oczka wodnego. Musimy pamiętać, że oczka przekraczające powierzchnię 30 mkw. wymagają pozwolenia na budowę. Od czego zacząć, aby oczko wodne było prawidłowo rozmieszczone i cieszyło swoim widokiem?

 

Wybór miejsca na oczko wodne

Kształt i głębokość wodnego zbiornika powinien być proporcjonalny do wielkości działki. W ogrodach o niewielkiej powierzchni najefektowniej będą wyglądać oczka wodne murowane, otoczone kamieniami. Ładnie będą się prezentować małe źródełka czy nieduże spadki wody. W przypadku posiadania większych ogrodów, gdzie występują nasadzenia drzew musimy tak usytuować zbiornik wodny, aby nie był on zanieczyszczany przez spadające liście czy igły drzew. Wiązać się to może z dodatkową pracą wymagającą częstego oczyszczania wody. Oczka wodne o dużej powierzchni wymagają odpowiedniego projektu i wykończenia. Można tutaj pokusić się o wybudowanie drewnianych mostków czy kładek. Okazałe fontanny, roślinność wodna czy kolorowe rybki będą tworzyć ciekawe i wyjątkowe miejsce.

Samodzielna budowa oczka czy przez fachowca

Zbudowanie oczka wodnego to duże wyzwanie. Jeśli ktoś czuje się na siłach może je sam zaprojektować i rozplanować. Wymaga to jednak dokładnego uwzględnienia terenu, materiałów i dodatków, które będą dobrze komponować się z całością. Możemy też zatrudnić projektantów i fachowców, którzy mają doświadczenie i zrobią to za nas profesjonalnie. Ponadto skalkulują koszt wybudowania małego i dużego oczka. Doradzą jakich użyć materiałów i roślinności.

Rośliny i rybki w oczku wodnym

Rośliny powinny stanowić ważny element estetyczny i praktyczny w zbiorniku wodnym. Stanowią nie tylko ozdobę, ale też wspomagają oczyszczanie oczka poprzez filtrację wody. Wybór jest duży, bo są gatunki przybrzeżne, wodne i pływające. Gatunki pływające posadzone w nadmiarze w strefie przybrzeżnej będą zacieniać zbiornik wodny. Jest to wskazane, ponieważ zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu wody i stwarza kryjówkę dla żyjących rybek. Pod uwagę muszą być brane ich pory kwitnienia i kolory. Planując w oczku ozdobne rybki należy pamiętać, że są także głównym źródłem zanieczyszczeń, bo jedzą i wydalają resztki pokarmowe. Dlatego będzie niezbędny dodatkowy system filtracyjny zbiornika. Zwiększy się więc koszt energii elektrycznej.

Fontanny, rzeźby, oświetlenie

Oczka wodne stały się już od dawna bardzo ciekawym elementem małych i dużych ogrodów. Dodatkowo wyposażone w różnorodne rzeźby, fontanny, małe i większe kaskady stwarzają wyjątkowe miejsce wypoczynku. Często instalowane jest podświetlenie lampionami, lampami czy reflektorami. W ten sposób zakątek ogrodu może uprzyjemnić upalne wieczory do późnych godzin.

Każdy, kto ma taką możliwość może w swoim ogrodzie wyczarować ciekawe miejsce, które z pewnością posłuży na długo.

 

To może Cię także zainteresować:
Nowe meble ogrodowe? Czemu nie! Ale.. Zrób je sam!
Nowe kanały tematyczne na DDWLKP.pl
Rola nowości technologicznych w ogrodzie

red. DDWLKP.pl

Komentarze