Wirus brodawczaka ludzkiego

29.06.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#kobieta & dziecko   #hpv   #zdrowie   #rak szyjki macicy   

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli Human Papilloma Virus (w skrócie HPV) staje się wyjątkowo niebezpiecznym w odniesieniu do kobiecego organizmu. Jego wpływ na występowanie zmian nowotworowych w obrębie narządów płciowych jest potwierdzony klinicznie oraz uznany przez środowisko medyczne za istotny czynnik zwiększający prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia, jakim jest rak szyjki macicy.

 

Zarażenie wirusem HPV - skutki w organizmie

Pomimo powszechnego podkreślania wpływu wirusa HPV na kobiece zdrowie, warto zaznaczyć, że jego zarażenie może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak to w odniesieniu do kobiet wirus ten wydaje się szczególnie niebezpieczny.

Wirus HPV uznawany jest za tak zwany czynnik onkogenny, czyli wpływający na powstawanie oraz rozwój zmian nowotworowych. W odniesieniu do narządów płciowych zmiany te mogą zajmować zarówno szyjkę macicy, jak i zewnętrzne obszary kobiecej sfery intymnej. Umiejscowienie zmian uzależnione jest od sposobu zarażenia, jak również osobistej podatności danej kobiety na wystąpienie nowotworu.

 

Wirus HPV - rozpoznanie i diagnoza

Postępowanie diagnostyczne w odniesieniu do omawianego wirusa koncentruje się głównie na regularnie wykonywanych badaniach kontrolnych - z uwagi na długo trwającą fazę utajoną rozwoju wirusa, niemożliwym wydaje się jego zdiagnozowanie we wczesnym stadium, bez przeprowadzania systematycznych badań cytologicznych oraz kolposkopowych.

Podkreślana przez ginekologów oraz onkologów rola profilaktyki w chorobie nowotworowej, jaką jest rak szyjki macicy wydaje się więc wyjątkowo istotna, biorąc pod uwagę bezobjawowy rozwój zakażenia.

Symptomy w postaci świądu, pieczenia, dyskomfortu oraz upławów pojawiają się bowiem dopiero w późniejszej fazie chorobowej, wraz z występowaniem pierwszych zmian na skórze i błonie śluzowej. Znacząco wpływa to na opóźnienie procesu terapeutycznego, który w momencie pojawienia się zmian wydaje się nieodzowny.

 

Leczenie w przypadku zarażenia wirusem HPV

Warto zaznaczyć, że proces terapeutyczny odnoszący się do wirusowego zakażenia HPV w początkowej fazie może zostać zniwelowany i ograniczać się do szeroko rozumianej obserwacji oraz pozostawania pod ścisłą oraz regularną kontrolą lekarską. Podobne rozwiązanie ma miejsce z uwagi na dużą częstotliwość samoczynnego ustępowania oddziaływania wirusa HPV, bez pozostawiania poważnych skutków w ludzkim organizmie.

Jednak w przypadku wystąpienia objawów, niezbędne wydaje się podjęcie działań chirurgicznych, zmierzających do usunięcia powstałych zmian, w których mogą wytworzyć się komórki nowotworowe.

Znaczenie profilaktyki wobec wirusa HPV

Niezbędne w odniesieniu do wirusa HPV jest zachowanie podstawowych zasad higieny podczas korzystania z miejsc użytku publicznego, jakimi są toalety ogólnodostępne, sauny oraz baseny. Podobnie podczas podejmowania kontaktów seksualnych warto posiadać świadomość zagrożenia. Z uwagi na przenoszenie omawianego wirusa drogą płciową, w przebiegu bezpośredniego zbliżenia z partnerem, należy zadbać o jakość kontaktów seksualnych oraz sprawdzać ich stabilizację w odniesieniu do partnera. Szeroko pojmowana rozwiązłość seksualna oraz zmienność partnerów sprzyja bowiem rozprzestrzenianiu się wirusa.

Wydaje się więc, że podnoszenie świadomości poprzez promowanie wiedzy o drogach zakażenia wirusem HPV oraz konsekwencjach, jakie wiążą się z jego pojawieniem się w organizmie korzystnie wpłynie na zachowanie ostrożności i podejmowanie działań profilaktycznych oraz prewencyjnych, zapobiegających zarażeniu.

Czytaj więcej o wirusie HPV na stronie: http://hpvwirus.pl

To może Cię także zainteresować:
Świąteczny prezent dla zdrowia
Kilka porad na temat idealnego fotelika samochodowego
Serum z witaminą C – prosty sposób na polepszenie stanu każdej skóry

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: hpvwirus.pl

Komentarze