Wieczór z astronomią u wychowanków POW w Pile

25.09.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#astronomia   #sławomir matz   

Gwiazdy w dłoniach to inicjatywa popularyzatorska w ramach, której Karol Masztalerz, Mariusz Grzegorek i Sławomir Matz ostatniego wieczoru lata odwiedzili wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Pile. Celem przeprowadzonych warsztatów astronomicznych było przede wszystkim urozmaicenie czasu wolnego o pożyteczne wiadomości oraz rozbudzenie pasji do astronomii wśród znajdujących się w placówce dzieci i młodzieży.

 

sm
Sławomir Matz
Popularyzator astronomii, finalista akcji "It's your life just take It", autor wielu blogów oraz artykułów prasowych.

Wydarzenie z racji braku czystego nieba rozpoczęło się od prezentacji Karola Masztalerza na temat sondy Cassini, która dostarczyła naukowcom cennych materiałów o Saturnie i jego okolicy. Karol w fascynujący sposób przekazał swoim słuchaczom wiedzę, którą na ten temat dysponuje i zdradził tym samym, dlaczego Cassini u kresu swojego żywota musiała zostać stracona w atmosferze Saturna.

Kolejną prezentację przedstawił Sławomir Matz, a jej tematem były obiekty zauważalne na nieboskłonie. Wśród wielu slajdów, które przewinęły się na ekranie najciekawsze okazały się te, które przedstawiały niezwykłe zjawiska astronomiczne. Niebywałym zainteresowaniem cieszyła się zorza polarna, która może być obserwowana także z terenów Polski. W trakcie prezentacji prowadzonej przez Sławomira nieboskłon nad pilskim POW-em zaczął się rozpogadzać w związku z czym można było rozpocząć obserwacje astronomiczne.

W dyspozycji trójki astronomicznej leżała lornetka i dwa teleskopy astronomiczne. Za ich pomocą wychowankowie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej mogli obserwować gwiazdy wchodzące w skład konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy, Małej Niedźwiedzicy, Kasjopei, Wegi, Łabędzia, Orła i wielu innych. Nieoceniona okazała się tutaj pomoc Mariusza Grzegorka, który za sprawą lasera wskazywał na niebie obiekty podając ich nazwy i inne informacje na ich temat.

Ostatecznym punktem spotkania było wspólne zdjęcie, na którym znaleźli się wszyscy uczestnicy wydarzenia. Przeprowadzane działania z pewnością wzbogaciły wiedzę wychowanków na temat otaczającego nas wszechświata i stały się przy tym zachętą do podejmowania obserwacji astronomicznych na własną rękę. Każdy zainteresowany otrzymał od prowadzących wydarzenie mapkę nieba, z którą odkrywanie tajemnic nocnego nieba z pewnością okaże się łatwiejsze.

 

Sławomir Matz

fb.com//gwiazdywdloniach/

 

 

To może Cię także zainteresować:
Wyjątkowe zjawisko z Księżycem już dzisiaj!
Kilka dni dzieli nas od częściowego zaćmienia Słońca w Polsce
Gwiazdy w dłoniach u “Śpiącej Królewny” w Prusinowie

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: Sławomir Matz

Komentarze