Warunki zabudowy, czyli jak zakończyć budowę dachu?

26.07.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom   #ogród   #dach   #budowa   #warunki zabudowy   

Warunki zabudowy (WZ) dachu to zespół obostrzeń, narzucających inwestorowi konieczność zrealizowania danej inwestycji, według określonych przez władze gminne parametrów. Choć w tym przypadku dotyczą one wyłącznie konstrukcji dachu, to w praktyce obejmują całą inwestycję, od fundamentu, aż po dach.

 

Kąt położenia dachu

Kąt położenia pokrycia dachowego to bardzo istotny warunek zabudowy. Ze względu na specyfikę naszego klimatu, zezwala się na montaż dachów o kącie nachylenia wynoszącym około 30 - 40 stopni. Dopuszcza się pewne zmiany w tych regulacjach, ale na poziomie nie większym, niż 5 stopni. Oczywiście zmiany naniesione do wcześniej przygotowanego projektu, będą wymagały wprowadzenia zmian również w kontekście innych elementów konstrukcyjnych dachu (np, krokwi).

Pokrycia dachowe Poznań

Zmiana pokrycia dachowego przez inwestora w porównaniu do projektu architekta jest możliwa. Należy jednak pamiętać, że wprowadzone w ten sposób aktualizacje, nie mogą opierać się na materiałach o słabszych parametrach, niż miało to miejsce w oryginalnym projekcie.

Nawiasem mówiąc, zmiany w obrębie pokryć dachowych zawsze powinny być skonsultowane z architektem. Nawet - wydawałoby się - drobne zmiany (np. z blachodachówki na dachówki ceramiczne), wiążą się z koniecznością przerobienia ogólnej konstrukcji dachu.

Kolor dachu a... prawo

Choć na pozór warunki zabudowy nie powinny obejmować koloru dachu, to jednak w praktyce niektóre gminy takie zapisy wprowadzają. Dotyczy to zwłaszcza tych budynków, które są budowane na działkach objętych ochroną zabytków. Regulacje te wiążą się z chęcią zachowania ciągłości aranżacyjnej, wynikającej z zabytkowego charakteru tamtejszej zabudowy.

Zmiany w trakcie budowy, czyli na co warto uważać?

Realizacja inwestycji budowlanej winna zawsze opierać się na założeniach projektowych. Oczywiście jak to w życiu bywa, również i tu mogą (np. na wskutek uwarunkowań miejscowych) powstać pewne nieścisłości, które wykluczą pełne odwzorowanie danych z projektu.

W takiej sytuacji, prawo dopuszcza niewielkie modyfikacje w zakresie konstrukcji budynku (i tym samym dachu). Odstępstwa te nie powinny jednak dotyczyć kubatury, wysokości, szerokości i liczby ewentualnych kondygnacji a także sposobu wykorzystania danego budynku. Wprowadzenie na własną rękę którejkolwiek z powyższych zmian, będzie wymagało poważnych aktualizacji w konstrukcji dachu. Jeśli warunki te nie zostały dotrzymane, daną budowę można uznać za samowolkę budowlaną.

Dlatego przed rozpoczęciem budowy, koniecznie zadbajmy o to, by poszczególne parametry dachu były zgodne z obowiązującymi wymogami.

 

To może Cię także zainteresować:
Labisia pilnie potrzebuje domu!
Czy palenie w kominku nie szkodzi domownikom?
Kupuj w sieci taniej dzięki kodom rabatowym

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze