Walka z próchnicą u dzieci

19.06.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#zdrowie   #zęby   #dentysta   #dzieci   

Jeśli chodzi o stan uzębienia polskich dzieci, statystyki nie są optymistyczne. Wiele dzieci zmaga się z próchnicą, a podejście rodziców do tematu jest bardzo różne. Jakie działania warto podjąć, aby pomóc dzieciom?

 

Ważne mleczaki

Kluczem do podjęcia jakiegokolwiek działania w temacie troski o zęby najmłodszych jest świadomość. Zęby mleczne są ważne. To one dają podbudowę zębom stałym. Jeżeli dziecko nie będzie miało zadbanych zębów mlecznych, to najpewniej i ze stałymi będą kłopoty. Najgorsze jest podejście "I tak wypadną". To niedopuszczalne, aby myśleć w ten sposób o pierwszych zębach w XXI wieku.

 

Dentysta nie sadysta

Pierwsze wizyta u dentysty powinna odbyć się, kiedy dziecko nie ma jeszcze żadnych problemów. Powinna to być wizyta adaptacyjna, na której maluch zapozna się z gabinetem lekarskim i podejmowanymi w nim działaniami. Ważne, aby wybrać miłego lekarza, który na początku spokojnie zaznajomi dziecko z gabinetem, bez żadnego pośpiechu wszystko wyjaśni.

 

Podstępna i zła

Próchnica to podstępna choroba, zdecydowanie lepiej jej zapobiegać niż leczyć. Jednak kiedy pojawiają się pierwsze przebarwienia, tym bardziej trzeba szybko udać się do dentysty, aby je wyleczyć. Na całe szczęście obecnie dostępne metody leczenia pozwalają na leczenie bez bólu. Czasem trzeba znieść jedynie małe ukłucie dziąsła w celu podania znieczulenia, ale w bardziej nowoczesnych gabinetach nie jest to praktykowane. Również zastrzyk znieczulający jest tam bezbolesny. Ważne, aby malec otworzyć usta i chciał współpracować. Ale to już rola rodziców, aby dziecko przygotować.

 

Zabawy w lekarza

W domu rodzice mogą zrobić wiele, aby pierwsza i każda kolejna wizyta u dentysty nie była dla dziecka przykra. Mogą na przykład bawić się z maluchem w lekarza i leczyć zęby misiom czy lalkom. W tej sposób, naśladując ruchy lekarza, rodzic spokojnie wytłumaczy, że wizyta u dentysty to normalna sprawa i dotyczy każdego człowieka. Nawet, jeżeli nie jest to najprzyjemniejsza rzecz na świecie, to nie ma się czego bać.

 

Profilaktyka

Rola profilaktyki jest ogromna. Rodzice mają niesamowity wpływ na to, jak dziecko będzie dbało o zęby. Kiedy dziecko widzi rodziców, którzy myją zęby rano i wieczorem i przywiązują dużą wagę do higieny jamy ustnej, jest duża szansa, że i ono przejmie te nawyki. Jest i druga strona medalu. Kiedy rodzice zupełnie nie dbają o zęby, jest ryzyko, że tak samo będzie zachowywać się dziecko.

 

Jedzenie i picie

To co jemy i pijemy ma niesamowicie istotny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Ani wiek dziecięcy, ani wiek dorosły nie są odpowiednie na picie słodzonych napojów i jedzenie słodyczy. Oczywiście od czasu do czasu można pozwolić sobie na coś słodkiego, ale później należy szybko umyć zęby. Do wyboru są rozmaite szczoteczki - zwykłe, elektryczne i inne, bardziej nowoczesne.

 

Troska o zdrowie jamy ustnej dziecka powinna być priorytetem dla każdego rodzica. Nie ma żadnego problemu z dostępem do lekarza stomatologa, tym bardziej nie ma usprawiedliwienia dla zaniedbań w tym zakresie.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit

 

 

To może Cię także zainteresować:
Jak pozbyć się trądziku - 3 proste kroki
Dlaczego warto zainwestować w stepper?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubranek dla dzieci?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze