Uwaga na nieznane numery telefoniczne. Oddzwanianie może wiele kosztować!

25.08.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#telefon   #nieznany numer   #pieniądze   #koszty   #ostrzeżenie   

Co jakiś czas, podczas rozmów z rodziną lub znajomymi możemy usłyszeć od nich, że ktoś do nich dzwonił, ale nie zdążyli odebrać tego połączenia, a na wyświetlaczu telefonu pozostał numer z którego dzwoniono. Numer często niestety tylko podobny do tego z naszej strefy, ponieważ może on być zlokalizowany na drugiej półkuli naszego globu, a oddzwonienie na niego może nas kosztować krocie. Może sami tego doświadczyliśmy?

 

Organizacje konsumenckie i Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzegają przed nową falą oszustw telefonicznych. Nie oddzwaniaj na nieznane lub podejrzane numery, które wyświetliły się na ekranie twojej komórki lub telefonu stacjonarnego. To mogą być oszuści, którzy najczęściej telefonują do nas w nocy, kiedy śpimy. Rano, po przebudzeniu, kiedy nasza czujność jest osłabiona całkiem nieświadomie możemy podjąć próbę oddzwonienia na zapisany numer. Mając słuchawkę przy uchu usłyszymy taki sygnał, jakby ktoś odebrał i się rozłączył. Jeśli my nie naciśniemy w naszej komórce przycisku zakończenia rozmowy lub nie odłożymy prawidłowo słuchawki, to może się okazać, że połączenie cały czas było aktywne i trwało nawet klikadziesiąt minut. Te minuty mogą nas kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Oszuści najczęściej dzwonią na numery w abonamencie. Jeśli masz wątpliwości związane z twoją umową na telefon, to skontaktuj się ze swoim operatorem i zapytaj o możliwość zablokowania tego typu połączeń oraz ustawienia limitu opłat. Może to cię uchronić przed przykrą niespodzianką finansową.

Jak więc postąpić, żeby nie dać się nabrać ? Nie oddzwaniamy na dziwne numery telefonów. Zwracamy na nie uwagę. Początek międzynarodowego numeru kierunkowego np. Demokratycznej Republiki Konga (+243.....) lub Wybrzeża Kości Słoniowej (+225...) może być mylony przez użytkownika z numerem kierunkowym strefy np. 22 – Warszawa, 24 – Płock.

Kontaktując się z Urzędem Komunikacji Elektronicznej pod numerem telefonu 801 900 853 lub 22 534 91 74 można zgłosić próbę oszustwa i dowiedzieć się więcej o podejrzanych numerach.

 

To może Cię także zainteresować:
Ostrzeżenie meteorologiczne - mocno powieje!
UWAGA! Nieznany numer +53…
Ostrzeżenie meteorologiczne - może mocno powiać!

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: miedzychod.policja.gov.pl / Waldemar Rymarski/KPP Międzychód | foto: pixabay.com

Komentarze