Urządzamy pokój dla kilku maluchów! Praktyczne wskazówki i inspiracje

01.09.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom   #pokój   #dziecko   #inspiracje   

Otoczenie, w którym na co dzień przebywa małe dziecko, ma bardzo duży wpływ na to, jak będą kształtowały się jego zdolności i umiejętności. Ważne by było nie tylko bezpieczne, ale stymulujące, odpowiednie do nauki i zabawy. Pomysłów na to, jak urządzić pokój najmłodszego domownika, bez liku znajdziemy w prasie branżowej i internecie. Podobnie, jeśli chodzi o pokój dla dwójki dzieci. Co, jednak gdy musimy zagospodarować przestrzeń dla trójki lub większej ilości rodzeństwa? Tu trzeba wykazać się sprytem, a przede wszystkim intuicją do pomysłowych rozwiązań, z których kilka zebraliśmy poniżej.

 

Przestrzeń sypialna

Nie da się ukryć, że to właśnie łóżka zajmują najwięcej miejsca w klasycznych pokojach dla dzieci. Gdy w jednym pomieszczeniu zamieszkać ma ich kilkoro, najlepiej zdecydować się na łóżka piętrowe lub wysuwane. Te pierwsze znajdziemy też w wariantach dedykowanych trójce dzieci, które dodatkowo posiadają liczne schowki (nie tylko na pościel), dzięki którym zaoszczędzimy sporo miejsca. Jako że sam mebel tego rodzaju jest już dosyć spory, warto zdecydować się na te o lekkiej, drewnianej konstrukcji, by pokój dziecięcy nie został nim "przytłoczony". Tam, gdzie mamy do dyspozycji nieco wyższe sklepienie, można pokusić się o antresolę i tam urządzić przestrzeń sypialną dla całego rodzeństwa. Pozwoli to wykorzystać całą podłogę na przestrzeń podzieloną na część do nauki i część rekreacyjną.

 

Nauka i czas wolny

Jeśli o biurka i stoły chodzi, to idealnym rozwiązaniem wydają się te znane z przestrzeni biurowej. Długie blaty zamontowane pod oknem czy kwadratowe stoły do projektowania sprawdzą się nawet przy czwórce dzieci. Dodatkowo pomyślmy o przedzieleniu przestrzeni kolorowymi przegródkami lub półeczkami, by każde z pociech mogło samodzielnie zagospodarować swój kawałek blatu.

Książki i przybory szkolne, jeśli liczy się każdy skrawek podłogi, warto trzymać na podwieszanych półach. Te znajdziemy teraz w najróżniejszych wariantach kolorystycznych i wzorniczych, mogą też być niebanalną ozdobą pokoju dziecięcego. Młodszym dzieciom, które jeszcze zamiast przyborów szkolnych używają głównie zabawek, dedykowane są natomiast wielobarwne kosze i pudełka. Lekkie i wygodne, świetnie sprawdzą się jako pojemniki na skarby kilkulatków.
 

Odrobina intymności

Ci, którzy dysponują nieco większym pokojem dziecięcym, mogą pomyśleć o podzieleniu przestrzeni, tak by każde z pociech mogło mieć "swój, własny kąt". Zwłaszcza gdy rodzeństwo dzieli spora różnica wieku, może to pomóc uniknąć wielu konfliktów. W tym celu nie trzeba od razu stawiać ścianki działowej, bo sprawdzą się np. rozsuwane, modułowe regały na książki, lub nawet kolorowe parawany. W niektórych sklepach z meblami znajdziemy też lekkie konstrukcje szynowe, pozwalające zamontować ścianki różnego rodzaju. Korkowa np., może nie tylko odgradzać części pokoju, ale być też dla dzieci miejscem, gdzie przypinają swoje zdjęcia i pamiątki. Krótko mówiąc, pozwoli im indywidualizować przestrzeń, tak by każdy czuł się komfortowo.

 

Artykuł powstał we współpracy z selene.pl

 

 

To może Cię także zainteresować:
Jakie czynniki pozwolą Ci na kontrolę smaku domowego bimbru?
Inteligentne urządzenia w naszym domu
Problem niepłacenia alimentów - jak z tym walczyć ?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze