Trochę ciepła w domu, czyli jakie drewno kominkowe kupować

20.10.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Za oknami temperatura spada i coraz częściej korzystamy z ciepła jakie płynie z domowych pieców i kominków. Przezorni już latem kupili drewno, którym teraz palą, ale z pewnością jest też spora grupa zapominalskich, którzy właśnie teraz poszukują drewna opałowego. Podpowiadamy jakie drewno najlepiej wybrać do domowych kominków.

 

Liściaste czy iglaste?

Zarówno drewno gatunków liściastych jak i iglastych ma swoje wady i zalety. Drewno iglaste jest cenione ze względu na swój charakterystyczny, leśny aromat. Niestety związki żywiczne sprawiające, że tak ładnie pachnie, są bardzo niedobre dla pieców i kominków. Po ich spaleniu powstają lepkie związki, które wraz z pyłem osiadają we wnętrzu kominków oraz w kominach zatykając je i brudząc. Tego problemu nie ma w przypadku gatunków liściastych.

Twarde czy miękkie?

Kolejnym ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas kupowania drewna kominkowego jest jego twardość. Należy kupować drewno twarde, ponieważ spala się wolniej i daje znacznie więcej ciepła, aniżeli to pochodzące z miękkich gatunków drzew.

Drewno musi być suche

Podczas zakupu drewna kominkowego należy zwrócić uwagę na to czy wybrane drewno jest suche. Mokre kłody wrzucone do kominka zamiast palić się będą dymiły, a ciepła z nich będzie mało. Ponadto źle wysuszone drewno może zacząć pleśnieć.

Na jakie drewno postawić?

Nie ma większego znaczenia czy wybierzemy drewno pochodzące z gatunków krajowych czy egzotycznych. Ważne, aby pochodziło z gatunków liściastych i było twarde, ponieważ to właśnie ono najlepiej ogrzeje dom. Należy też pamiętać, aby kupować drewno wysuszone lub zadbać o to, by przed spaleniem dobrze wyschło. Drewno mokre zamiast spalać się i dawać ciepło będzie wyłącznie dymiło.

Wybór drewna kominkowego nie jest prosty. Trzeba pamiętać o tym, aby pochodziło ono z gatunków liściastych, ponieważ podczas spalania nie będzie ono brudziło paleniska i komina lepkimi pyłami. Trzeba również zwrócić uwagę na to, by było dobrze wysuszone. Choć nie jest ważne czy kupimy drewno krajowe czy odpady stolarskie drewna egzotycznego należy postawić na gatunki twarde, ponieważ są najbardziej kaloryczne i dadzą nam najwięcej ciepła w zimowe wieczory. Wśród polecanych gatunków drewna kominkowego jest buk i dąb, ale także kilka innych gatunków doskonale sprawdzi się w tej roli.

 

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Gepetto stolarnię specjalizującą się w produkcji paneli ściennych i blatów drewnianych

 

 

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze