Trendy w projektowaniu ogrodów

24.05.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom & ogród   #ogród   #trendy   #naturalnie   #trawnik   #technika w ogrodzie   

W ogrodnictwie również miewamy trendy. Co prawda architektury i roślinności w ogrodzie nie możemy równać do zakupu nowego dywanu czy zmiany koloru ścian w salonie, ale gusta się zmieniają i często kosmetyczne zmiany mogą spowodować, że Twój ogród rozkwitnie na nowo.

 

Naturalne materiały, niekonwencjonalne rozwiązania

Mniej geometrycznie z naturalnymi materiałami, bardziej oldschool i DIY to będzie cechować ogrody w najbliższym czasie. Klienci szukają czegoś bardziej autentycznego i prawdziwego – mówi nam właściciel firmy ogrodniczej – często również sami chcą zrobić coś do swojego ogrodu. Paletowy szał jest już znany – ławki, stoliki na ten temat możemy znaleźć mnóstwo informacji jak zrobić je krok po kroku. Ale pomysłowość wybiega znacznie dalej donice, huśtawki, fotele czy basen z palet również jest możliwy.

 

Wystrzyżony trawnik czy łąka kwietna?

Stare ogrodnicze powiedzenie mówi: Jeśli masz za dużo wolnego czasu – załóż sobie trawnik. Piękna, wystrzyżona starannie trawa z jednolitym żywym zielonym kolorem to marzenie każdego właściciela kawałka trawnika przed domem lub w ogrodzie. Nie każdy jednak wie, ile potrzeba zachodu by móc się tym pochwalić, co więcej ciągłe zużycie wody, zwalczanie szkodników, często przydatnych dla środowiska czy inne zabiegi pielęgnacyjne powodują, że po chwili euforii często nasz trawnik zaczyna przypominać łąkę. Ale okazuje się, że to nic złego. Mieszanki traw, które nie muszą być koszone, zróżnicowane pod względem wyglądu, niekoniecznie na pokaz to kierunek w jakim idzie trend ogrodniczy w bieżącym roku.

 

Technologia w ogrodzie

Nowoczesne technologie wykorzystywane są obecnie w niemal każdej dziedzinie życia człowieka, także w ogrodnictwie. Pozwalają zautomatyzować znaczną część prac fizycznych, udoskonalić opiekę nad ogrodem i zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Wyobraźmy sobie system zarządzania ogrodem, który można kontrolować za pomocą telefonu lub tabletu z dowolnego miejsca na świecie. Ujmuje on wszystkie pracujące w ogrodzie narzędzia w jedną sieć i pozwala zdalnie sterować koszeniem trawników czy nawadnianiem ogrodu, nawet jeśli właściciel przebywa w znacznym oddaleniu od domu. System ten podaje również takie dane jak poziom wilgotności gleby, temperaturę w ogrodzie czy aktualny stopień nasłonecznienia, pomagając zoptymalizować stopień nawodnienia ogrodu. Takie rozwiązania są już na rynku dostępne. 

Reasumując - każdy ogród jest inny i każdy ma swój gust w jego tworzeniu, najważniejsze by chwila spędzona w przydomowym ogrodzie była dla nas czymś przyjemnym, a nie kojarzyła się z ciągłą ciężką pracą. 

 

To może Cię także zainteresować:
Rolety, żaluzje, zasłony, a może firanki? Jak zadbać o okno?
Przedpokój z cegłą – czy i kiedy warto?
Co jest zdrowe dla człowieka, a szkodzi psu?

red. DDWLKP.pl | źródło: ddwlkp.pl | foto/video: DDWLKP.pl

Twoim zdaniem

Czy masz przy swoim domu ogród? 

Komentarze