Tatuaż – sztuka czy głupota?

02.06.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#hobby   #tatuaż   #sztuka   #ciało   #piękno   #obraz na ciele   #studio tatuażu   

Tatuaż jest forma modyfikacji ciała polegająca na wprowadzeniu tuszu do skóry właściwej, aby zmienić pigment skóry. Zdobienie ciała za pomocą tatuażu, zaznaczenie swojej odrębności, swoistego indywidualizmu jednostki, sięga czasów starożytnych czym innym jest tatuaż niż wytworem ludzkiej wyobraźni.

 

Przez dłuższy czas tatuaże zarezerwowane były dla żeglarzy, rowerzystów, żołnierzy, przestępców i ludzi z marginesu społecznego. Stąd właśnie pochodzi lęk i niechęć do tatuaży, głównie wśród starszego pokolenia. Tatuaże są też niestety często tematem tabu dla pracodawców. Obecnie wkroczyły do mainstreamu oraz klas wyższych. Posiada je wielu sławnych ludzi, i dla porównania aż 14% nauczycieli, podczas gdy tylko 9% żołnierzy. Moda na tatuaże wzrosła również wśród młodych sportowców, a popularne są wśród nich głównie wizerunki wykonane ku pamięci bliskich osób lub tematy religijne.

Historia tatuażu

Historia tatuażu jest bardzo bogata, o czym świadczą liczne zabytki archeologiczne, paleantropologiczne, przekazy starożytnych i pisarzy. Większość ludzi żyjących przed setkami lat zdobiła swoje ciała rysunkami i napisami. Słowo ‘tatuaż’ pochodzi z polinezyjskiego i znaczy tyle co ‘ta’- coś uderzającego i ‘tatau’- oznaczyć coś.

W 1991 roku odnaleziono w górach między Austrią a Włochami Oetziego, człowieka z lodu z Similaun, którego doskonale zamrożone ciało sprzed 5300 lat p.n.e. pokrywało 57 tatuaży (głównie linii i kropek, wykonanych najprawdopodobniej w celach terapeutycznych).

Największe znaczenie w historii tatuażu wniosła Polinezja, gdzie odkryto najbardziej skomplikowane wzory w starożytnym świecie. W Samoa tatuaż oznaczał stopień i tytuł wodzów, a ceremonia tatuowania była jednocześnie wstąpieniem w wiek dojrzały. Na Hawajach sztuka ta, znana jako ‘kakau’ miała na celu ochronę zdrowia i dobrego samopoczucia duchowego.

Później tatuaże były popularne wśród arystokracji – przyszły król Jerzy V miał wytatuowanego dużego smoka na ramieniu podczas wizyty w Japonii w 1882 roku, a matka Winstona Churchilla, Jemie, dyskretnego węża na nadgarstku. Prawdziwy bum nastąpił od końca 1800 roku.

Moda na tatuaż zaczęła zanikać w 1930 roku i powróciła do łask 40 lat później, dzięki feministkom. Od tamtego czasu tatuowanie ciała stało się częścią kultury mainstreamowej.

Gdzie wykonać tatuaż?

Tatuaż powinna wykonywać tylko osoba wykwalifikowana w tej dziedzinie (tatuażysta). Wynika to z tego, że czasami zabiegowi mogą towarzyszyć problemy i powikłania skórne. Przy wyborze studia tatuażu należy dochować staranności w sprawdzeniu kwalifikacji tatuującego, warunków higieny w studiu, używanych akcesoriów (sprzęt i barwniki).

Salon tatuażu powinien używać wyłącznie sprzętu jednorazowego (igieł do urządzenia nakłuwającego skórę i wprowadzającego barwniki), zaś sam zabieg powinien być przeprowadzany w zmienianych przy każdym kliencie jednorazowych, chirurgicznych rękawiczkach. Istotną sprawą jest także używanie jednorazowych pojemniczków na tusz, by nie przenieść niebezpiecznych drobnoustrojów do naczynia z tuszem używanego do następnych zabiegów.

Żaden tatuaż, nawet tatuaż permanentny, nie trwa wiecznie. Związane jest to z wchłanianiem barwnika przez skórę, procesami wymiany komórek, jak również zmianami w rozciągłości skóry powodującymi nieznaczne zniekształcenia. Dlatego przed zabiegiem można poradzić się specjalisty, w których miejscach najlepiej wykonać tatuaż.

Co zrobić, gdy żałujemy decyzji

Niełatwo pozbyć się tatuażu, choć istnieje kilka metod. Najpopularniejsze jest usuwanie metodą laserową – promieniowanie rozbija cząsteczki tuszu, które następnie są częściowo wchłaniane przez skórę. Jest to kosztowny zabieg i nie zawsze kończy się całkowitym usunięciem tatuażu.

Małe tatuaże można usunąć operacyjnie, choć przy rozległych potrzebny jest przeszczep skóry. Ta metoda pozostawia blizny. Na rynku dostępne są również kremy, które sprawiają stopniowe blednięcie wymalowanego wzoru. Przy codziennym stosowaniu efekt widoczny jest dopiero po kilku miesiącach. Ostatnim z możliwych rozwiązań jest przykrycie nieudanego tatuażu innym wzorem.

A zatem, czy tatuaż to sztuka, czy też raczej chwilowa moda? Zdaniem niektórych, od kiedy dostęp do niego mają wszyscy, stał się raczej wyłącznie biżuterią. Piękny obraz, orzeł z rozpostartymi skrzydłami lub umieszczony na ramieniu syczący wąż to przykłady sztuki tatuażu, a tatuażysta je wykonujący jest twórcą pracującym na żywym płótnie. Zanim podejmiemy decyzję, weźmy pod uwagę, że wzór, który dziś jest popularny i lubiany, w przyszłości może otrzymać nowe pejoratywne znaczenie.

To może Cię także zainteresować:
O czym trzeba pamiętać wyruszając na rower zimą?
Architekt - czy to zawód z przyszłością?
Szukasz szkoły językowej? Odpowiedz sobie na jedno ważne pytanie!

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: ddwlkp.pl / internet | foto/video: DDWLKP.pl | pixabay

Twoim zdaniem

Co sądzisz o sztuce zdobienia ciała tatuażem?

 

Komentarze