Szybszy powrót za kierownicę po stracie prawa jazdy za jazdę po alkoholu jest możliwy dzięki blokadzie alkoholowej

04.02.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

O tym, że każdy kierowca, który zdecydował się prowadzić samochód w stanie niezupełnie trzeźwym, powinien być karany bezwzględnie i nieuchronnie, nie trzeba nikogo przekonywać. Kara powinna być dotkliwa i skutecznie odstraszać potencjalnych amatorów mniej lub bardziej mocnych trunków, którzy mogliby wpaść na podobny pomysł. Ostatecznie jednak kara nie jest celem samym w sobie, tylko jej stosowanie ma przynieść pozytywne skutki społeczne. Przewidziano więc możliwość, że w niektórych przypadkach zakaz prowadzenia pojazdów zostanie złagodzony.

 

Decyzję musi podjąć sąd 

Jakkolwiek każdy taki przypadek zasługuje na jednoznaczne potępienie i odpowiednio surową karę, okoliczności, w jakich kierowcy przyłapywani są na prowadzeniu samochodu z promilami we krwi, bywają różne. Oprócz zuchwałych przestępców z premedytacją sięgających po pojazd w toku nieodpowiedzialnej zabawy, która wymknęła się spod kontroli, są też inne przypadki. Wręcz większość takich kierowców to ci, którzy pili dzień wcześniej. Tutaj zresztą widać, jak bardzo opłaca się posiadać własny alkomat, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości, np. co do tego, czy już możemy rozpocząć poświąteczny powrót do domu.Wielu takim ludziom utrata możliwości prowadzenia auta, jeśli orzeczono wobec nich zakaz, sprawia poważne kłopoty, np. w dalszym wykonywaniu zawodu. Prawo przewiduje jednak możliwość złagodzenia kary. Jeśli więc upłynęła już połowa czasu trwania zakazu (lub dziesięć lat, jeśli został wydany dożywotni), można ubiegać się o blokadę alkoholową. 

W tym celu należy złożyć do sądu wniosek o dalsze wykonywanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów pozbawionych blokady, opatrując go stosowanym uzasadnieniem. Należy w nim zawrzeć argumenty za tym, że prawo do kierowania pojazdem jest ukaranemu niezbędne, a także, że pojął on swój błąd, a jego powrót na ulice nie zagraża bezpieczeństwu. Gdy otrzymamy zgodę, otrzymamy nowe prawo jazdy (uprzednio zdając ponowny egzamin, jeśli zakaz był dłuższy niż na rok), jednak z adnotacją, że wolno nam poruszać się wyłącznie pojazdem wyposażonym w blokadę. 

Zanim zapali trzeba dmuchnąć 

Blokada alkoholowa, jaką można nabyć np. w sklepie Promil-lab, jest urządzeniem stosunkowo prostym – składa się z alkomatu i połączonego z nim urządzenia blokującego zapłon. By uruchomienie silnika było możliwe, musi zostać wykonane badanie trzeźwości Co ważne, urządzenie tego rodzaju może być zdolne do wykrywania prób jego oszukania w postaci np. użycia pompki. W takiej sytuacji nastąpi trwałe zablokowania zapłonu, co może zostać wyłączone tylko przez fachowy serwis. Należy ponadto pamiętać o konieczności dokonywania regularnej kalibracji, tak jak w każdym innym alkomacie – zaświadczenia dokumentującego jej wykonanie może zażądać podczas kontroli funkcjonariusz policji. 

Prawidłowe działanie systemu musi jeszcze zostać sprawdzone na stacji diagnostycznej, a fakt jego instalacji w pojeździe odnotowany w dowodzie rejestracyjnym. Dopiero wówczas można bez przeszkód wrócić na drogi i cieszyć się odzyskaniem mobilności.


 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze