Stal nierdzewna-obróbka skrawaniem

03.01.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#hobby   #technika   #firma   #obróbka   #cnc   

Maszyny CNC mają dziś szerokie zastosowanie i można powiedzieć, że spowodowały znaczny rozwój przemysłu. Toczenie czy frezowanie materiałów, nie stanowi obecnie żadnego problemu. Ważną kwestią natomiast jest, by taką pracę wykonywały doświadczone osoby, bo wbrew pozorom obsługa profesjonalnych maszyn wymaga doświadczenia i wiedzy.

 

Toczenie stali nierdzewnej

Maszyny wykorzystywane do toczenia zaliczane są do odrębnej grupy urządzeń CNC. Taki proces wymaga nieco więcej zaangażowania i doświadczenia.

Głównym czynnikiem, który jest priorytetowy przy obróbce stali nierdzewnych, są prawidłowo dobrane narzędzia skrawające.

Głównymi materiałami wykorzystywanymi do obróbki skrawaniem nierdzewnych elementów są:

 • cermetale
 • szybkotnące stale, w zależności od potrzeb można wykorzystać pokrywane powłokami twardymi lub nie
 • spiekane węgliki, które pokryte są powłokami o znacznej twardości
 • narzędzia odpowiednio wzmocnione krzemowymi włóknami

Każde z tych narzędzi ma inne zastosowanie. Narzędzia wykonane ze stali szybkotnącej idealnie nadadzą się do wiercenia, jak i gwintowania, natomiast narzędzia powlekane przystosowane są do tłoczenia i frezowania.

Oczywiście prawidłowy dobór konkretnych narzędzi i prawidłowa obróbka opiera się na wiedzy i doświadczeniu, które posiadają profesjonaliści z mettec.com.pl. Warto więc oprzeć się na fachowych poradach.

Przy obróbce nierdzewnej stali należy stosować się do poniższych zasad:

 • stosować urządzenia posiadające dużą moc i solidne wyposażenie, bo stabilny uchwyt, zarówno w przypadku samych narzędzi, jak i materiału, który zostaje poddawany obróbce ma znaczenie.
 • Promień zaokrąglenia powinien być ściśle dopasowany
 • cała obróbka musi być konkretnie zaplanowana, bo głębokość cięcia powinna być większa niż głębokość umocnionej warstwy
 • szybkość skrawania musi być odpowiednio dopasowana, dzięki czemu uda się uniknąć szybkiemu zużyciu się narzędzi
 • narzędzia powinny być regularnie wymieniane, by krawędzie cięcia były dostatecznie ostre. Można je w tym celu szlifować.
 • Prawidłowe chłodzenia podczas pracy ma znaczący wpływ, więc na ten szczegół należy zwrócić uwagę
 • do pracy wykorzystywane powinny być płytki wieloostrzowe wykonane z węglików.

Precyzyjna obróbka skrawaniem, nie tylko stali nierdzewnej lecz także innych materiałów wymaga użycia odpowiednich elementów, dlatego wiedza z tego zakresu jest niezbędna, bo niestety bardzo łatwo jest uszkodzić obrabiany materiał.

Nowoczesne maszyny CNS są ogólnie stosowane w przemyśle, który wciąż się rozwija, dlatego obróbka skrawaniem metali, frezowanie, czy gwintowanie jest bardzo popularne.

Nie mając wiedzy ani doświadczenia z tego zakresu, a przede wszystkim umiejętności, jak obsługiwać maszyny,dla własnego bezpieczeństwa, nie należy zabierać się za samodzielne wykonywanie żadnych prac, lecz zlecić je profesjonalnej firmie. Urządzenia CNC obsługiwane nieprofesjonalnie, można niechcący uszkodzić, a serwis maszyn, zakup części zamiennych wiąże się z dużymi kosztami.

To może Cię także zainteresować:
Podróż samolotem jako najbezpieczniejszy środek transportu
Drony - nowoczesna technologia czy zwykły gadżet?
Jak usunąć niechciany tatuaż?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze