Skąd wziąć choinkę na Święta?

18.12.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#las   #święta   #choinka   

Po bożonarodzeniowe drzewko najlepiej wybrać się do leśnika, który pomoże wybrać choinkę i podpowie jak najlepiej o nią zadbać, by wytrzymała jak najdłużej.11 nadleśnictw z terenu RDLP w Pile prowadzi przedświąteczną sprzedać choinek. W swojej ofercie proponują świerka pospolitego, jodłę pospolitą oraz sosnę zwyczajną. Dodatkowo w Gospodarstwie Szkółkarskim Hajda w Nadleśnictwie Jastrowie w ofercie choinek znajduje się również świerki: kłujący, serbski i biały oraz jodły: kaukaska, koreańska i jednobarwna, a także w doniczkach – jodła kaukaska i balsamiczna, świerk kłujący, pospolity i biały.

 

Średnia cena najpopularniejszych choinek świerkowych o wysokości 1,5 - 2,5 m wynosi ok. 35 zł, sosnowych – ok. 30 zł, a jodłowych – ok. 60 zł. 

Nadleśnictwa przewidziały do sprzedaży 4000 szt świerków, 2200 jodeł oraz ok. 50 sosen. 

Po choinkę można się wybrać do nadleśnictwa: 

- Człopa – 18–21 grudnia, 

- Jastrowie – od 14 grudnia, 

- Kalisz Pomorski – 16 – 21 grudnia,

- Krucz – na bieżąco można się umawiać z leśniczymi, 

- Mirosławiec – od 16 grudnia, 

- Okonek – 17 – 23 grudnia, 

- Podanin - na bieżąco można się umawiać z leśniczymi, 

- Tuczno – od 14 grudnia, 

- Wronki –18 - 20 grudnia,

 - Zdrojowa Góra – od 18 grudnia, 

- Złotów - na bieżąco można się umawiać z leśniczymi. 

Tradycją jest wybór świerka, jednak polecamy również jodłę, która pomimo tego, że nie posiada intensywnego zapachu to charakteryzuje się pięknym pokrojem oraz sosnę, która pięknie pachnie żywicą i najdłużej utrzymuje igły. Przyniesioną do domu choinkę warto postawić w miejscu z dala od kaloryfera, osadzić w stojaku z podstawką lub do wiadra z piaskiem i podlewać regularnie. Wtedy nasze drzewko będzie zielone nawet przez tygodnie. 

Warto wybrać choinkę naturalną przede wszystkim dlatego, że jest ekologiczna, cudownie pachnie i wprowadza prawdziwy klimat świąt. Jej wyprodukowanie nie obciąża planety. Ba! Takie drzewko pochłania CO2 i wiąże go w drewnie, które po świętach można jeszcze wykorzystać. Okrycie roślin na działce, pocięcie i wykorzystanie do tworzenia małych dzieł sztuki, ogrzanie domu czy przerobienie na kompost – tylko od nas zależy jak później wykorzystamy bożonarodzeniowe drzewko. 

Sztuczna choinka jest… no właśnie – sztuczna, plastikowa. Nie dość, że nieładnie wygląda to jest dużym obciążeniem dla Ziemi. Do jej wykonania zużyto substancje ropopochodne, mnóstwo energii i wody (jej zasoby maleją). Jej produkcja pozostawia ogromny ślad węglowy. Dodatkowym minusem jest to, że będzie rozkładać się nawet 400 – 500 lat.


To może Cię także zainteresować:
Jak w bezpieczny sposób pozbyć się blizn? Laser frakcyjny w ruch!
Zastosowanie nowoczesnych ploterów laserowych
Depilacja laserowa

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: RDLP Piła

Komentarze