Sezon na grilla – czas start!

20.04.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#grill   #majówka   #wypoczynek   

Majówka już za kilka dni. Większość z nas będzie miała kilka dni wolnego. A osoby, które wcześniej zaplanowały sobie urlop, mogą wziąć 3 dni wolnego, aby w sumie cieszyć się 9-oma dniami bez pracy. Co można robić w tym czasie? Polacy uwielbiają grillować. Otwieramy zatem sezon grillowy.

 

Grill węglowy czy gazowy?

Zazwyczaj używamy tych pierwszych. Ale gazowa odmiana tych urządzeń coraz śmielej wkracza do naszych ogrodów. Znamy doskonale bolączki związane z grillami tradycyjnymi, takie jak trudności podczas rozpalania ognia a później utrzymania w miarę stałej temperatury przez cały czas.

W grillach gazowych ten problem znika. Uruchamiamy automatycznie – dokładnie w ten sam sposób, jak kuchenkę w naszych domach a temperatura utrzymuje się na tym samym poziomie. Dzięki temu dania opiekają się równomiernie. Zaletą grilla gazowego jest także to, że równie dobrze możemy go użyć w domu. Zachować należy jednak odpowiednie warunki bezpieczeństwa.

Z kopułą czy bez? A może wędzarnia?

Poza rodzajem zasilania możemy też podzielić grille ze względu na budowę. Do dyspozycji mamy najprostsze – grille otwarte. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że ogień ma do dyspozycji dużo tlenu, czyli nasze paliwo (węgiel lub brykiet) szybciej się spala. Musimy dokładać go więcej, aby utrzymać żar.

Na przeciw wychodzą grille z kopułą. Przykryty grill, najlepiej zasilony odpowiednią dawką brykietu zapewni nam pełen zakres swoich możliwości nawet przez kilka godzin. Kopuła zapewnia utrzymanie wysokiej temperatury. Zamknięcie powoduje też, że przygotowywane potrawy są podduszane. Dzięki temu są one bardziej kruche i miękkie.

Na rynku mamy też dostęp do szeregu innych urządzeń grillowych. Mogą one służyć np. do wędzenia. Są one zamykane a dodatkowe palenisko znajduje się obok komory spalania. Dzięki temu do mięs przedostaje się jedynie dym i odpowiednia temperatura wspomagająca obróbkę termiczną dań.

Możemy również wybierać spośród różnego rodzaju kominków czy kociołków, w których przygotujemy dania jednogarnkowe.

 

Artykł powstał dzięki współpracy ze sklepem internetowym EURO OGRÓD
(dystrybutorem grilli ogrodowych)

To może Cię także zainteresować:
Jak wybrać odpowiedni wypoczynek dla swojego dziecka?
Majówka z aparatem
Nowe meble ogrodowe? Czemu nie! Ale.. Zrób je sam!

red. DDWLKP.pl | źródło: ddwlkp.pl | PK

Komentarze