Ścieżki ogrodowe – porady i wskazówki projektowe

04.08.2016

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Ścieżki ogrodowe to jeden z trzech głównych elementów ogrodu. Funkcjonalny układ ścieżek jest niezbędny aby odkryć piękno ogrodu i czerpać przyjemność z ich przemierzania. Dzięki udanej współpracy ścieżek oraz roślinności i małej architektury uda nam się stworzyć wymarzony ogród. W poniższym artykule podpowiadamy jak to zrobić!

 

Każdy idealny ogród składa się z trzech dopełniających się elementów:

 • rośliny,
 • mała architektura – meble ogrodowe (ławki, komplety mebli, huśtawki), dekoracje (donice, poduchy), dodatki i inne – oczka wodne, stawy, baseny, fontanny.
 • układ komunikacyjny – ścieżki, place, parkingi,

Powiązanie tych trzech bazowych elementów nie należy do najłatwiejszych. Musimy je traktować jak trzy Cegiełki, które muszą do siebie doskonale pasować i których wzajemne istnienie zależy od siebie. Jeżeli nam się to uda, to nasz ogród stanie się spełnieniem marzeń o miejscu funkcjonalnym i atrakcyjnym!

W poniższym artykule staramy się odpowiedzieć na pytania: jakie funkcje spełniają ścieżki ogrodowe? Jak możemy je zaprojektować? I z czego wykonać? Prezentujemy także 3 najważniejsze zasady dotyczące planowania ścieżek ogrodowych.

 • funkcjonalność
 • atrakcyjny wygląd
 • ścieżki powinny łączyć w sobie te dwa elementy, pamiętając o tym, że ma to być połączenie zrównoważone, gdzie żaden z elementów nie dominuje.

3 ZASADY DOTYCZĄCE  PROJEKTOWANIA ŚCIEŻEK:

 1. powiązanie najistotniejszych elementów w ogrodzie – staramy się tak nakreślić przebieg ścieżek ogrodowych, aby zapewniały szybkie połączenie i komunikację w ogrodzie. Połączenia te muszą być przemyślane, tylko to gwarantuje ich odpowiednie dostosowanie do ogrodu.
 2. wybór najlepszej nawierzchni – która zależy od sposobu, w jaki chcemy korzystać ze ścieżki oraz od stylu ogrodu. Nawierzchnia musi być dostosowana do obciążeń i częstotliwości użytkowania. Musimy także zaplanować odpowiednią szerokość.
 3. ścieżki prowadzimy jak najkrócej – czyli unikamy zbędnych zawijasów, esów-floresów itp. staramy się, aby ścieżka, jaką planujemy, była odzwierciedleniem naturalnego układu, który powstałby tu w taki sposób, nawet gdyby jej nie było.

Do zaplanowania i wyznaczenia ścieżek ogrodowych możemy zastosować aż cztery rodzaje linii. Umożliwia nam to stworzenie miejsc atrakcyjnych i praktycznych. Poniższe linie możemy dowolnie zestawiać i łączyć, pamiętając jednak o tym, że łatwiej zapanować nad mniejszą ilością.

4 TYPY LINII:

 • linie prostokątne – najpopularniejsze i najbardziej lubiane, nawiązują do kształtu budynku, stosowane w ogrodach nowoczesnych,
 • linie łukowate/ zaokrąglone – aby zastosować je w ogrodzie, w bryle budynku musz znajdować się elementy, do których będą nawiązywać – okrągłe okna, słupy czy łukowate drzwi. Wprowadzają do ogrodu spokojny charakter, delikatnie go dynamizując.
 • linie ostre – mocne i twarde linie, które stworzą wyrazisty układ ogrodu, jednak nie należy z nimi przesadzać, najlepiej połączyć je z łagodniejszymi.
 • linie kombinowane – może wprowadzać do ogrodu nieporządek, trudno jest je prawidłowo zaprojektować dlatego należy je stosować ostrożnie.

Różnorodne formy linii i ich atrakcyjne kombinacje umożliwiają nam dostosowanie przebiegu ścieżek ogrodowych do naszych indywidualnych potrzeb. Mamy możliwość powiązania elementów ogrodu, a dzięki szerokiemu asortymentowi materiałów budowlanych, również nawiązania do stylu ogrodu. Niezależnie od tego jakie tworzywo wybierzemy, w przekroju ścieżki ogrodowej możemy wyróżnić warstwy :

 1.   podbudowa
 2.   krawężnik
 3.   warstwa ścieralna

*grubość warstw zależy od funkcji i sposobu wykończenia ścieżki,

Ścieżki ogrodowe możemy wykonać z następujących materiałów :

 • kostka brukowa i betonowa,
 • żwir,
 • płyty betonowe,
 • drewniane elementy,
 • nawierzchnia trawiasta,
 • terraway,
 • podłoże naturalne.

*dodatkowo każdy z dostępnych materiałów jest dostępny w wielu odcieniach, formie,

**wybierając materiał na nawierzchnię musimy zwrócić uwagę na jego pielęgnację, czy wymagaj konserwacji i czy jest trwały.

Ścieżki pomagają nam wyrazić kompozycję ogrodu. Do innych funkcji ścieżek ogrodowych należą:

 1.      kształtowanie kompozycji, granic stref, układu  - ścieżki ogrodowe mogą być umowną granicą niektórych stref, oddzielać je.
 2.      kierowanie spojrzenia, uwagi – przebieg linii ścieżki może nakierować innych na to co chcemy im pokazać.

Ścieżki ogrodowe, jako jeden  trzech podstawowych elementów kompozycji ogrodu, mają spory wpływ na jej wygląd i wygodę . Dlatego planując układ komunikacyjny w ogrodzie warto się do tego dobrze przygotować. Mamy nadzieję, iż nasz artykuł będzie w tym dla Państwa pomocny!

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: whitepress

Komentarze