Sławomir Matz o gwiazdach w przedszkolu “Małe Talenty”

07.03.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#gwiazdy   #hobby   

Dotychczas, gdy zapraszano mnie do dzieci w przedszkolach zwykle poruszałem się po najbliższej okolicy - Czarnków, Wronki, Stajkowo. Nie mniej jednak całkiem niedawno zaproszono mnie także w miejsce mi dotąd nieznane - do przedszkola “Małe Talenty” w podpoznańskich Plewiskach.

 

sm
Sławomir Matz
Popularyzator astronomii, finalista akcji "It's your life just take It", autor wielu blogów oraz artykułów prasowych.

 

Jednym z głównych zadań, które przede mną postawiono było przybliżenie przedszkolakom wyglądu otaczającego nas wszechświata. Swoją pogawędkę z dziećmi rozpocząłem wobec tego od sprawdzenia wiedzy, jaką sami zainteresowani posiadają i korygowania nieprawidłowości. O dziwo wśród tak młodego towarzystwa rozmawiając o kosmosie czułem się prawie, jak wśród swoich. Dzieci doskonale orientowały się w Układzie Słonecznym poprzez znajomość nazw planet i ich kolejności od Słońca.

Kolejnym krokiem w spotkaniu było uświadomienie maluchom, jak wielki jest układ planetarny, którego częścią jest także Ziemia. Podpunkt ten zrealizowałem przy pomocy dzieci, które z wielką chęcią uczestniczyły w wymyślonej przeze mnie zabawie. Dzięki niej maluchy dowiedziały się, że Neptun jest bardzo oddaloną od Słońca planetą, zaś Merkury jest ekstremalnie blisko.

Eksperyment ten zwieńczyliśmy dodatkowo wspólnym pokazem faz Księżyca, w którym za pomocą smartfonowej latarki oraz piłeczki dzieci uczyły się, kiedy występuje sierp, kwadra, nów i pełnia. Oczywiście przy odrobinie wolnego czasu nie zabrakło także miejsca na omówienie pokrótce tego, jak dochodzi do zaćmienia Słońca, a także w jaki sposób wygląda zaćmienie Księżyca.

Końcówkę spotkania poświęciliśmy na wspólne oglądanie zdjęć, które wykonałem gwiazdom i które przy okazji przedstawiały poszczególne zjawiska astronomiczne. Dzieci z zaciekawieniem odgadywały, co na zdjęciach się znajduje czasami udzielając bardzo trafnych odpowiedzi. Ostatecznie spotkanie zakończyło się na uroczystym podziękowaniu, w trakcie którego dzieci podarowały mi kubek i własnoręcznie wykonaną laurkę.

SŁAWOMIR MATZ

 

To może Cię także zainteresować:
Jak ćwiczyć konwersację w obcym języku?
Stal nierdzewna-obróbka skrawaniem
Opony całoroczne czy zimowe?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: kontakt@ddwlkp.pl | foto: kontakt@ddwlkp.pl / plewiska.maletalenty.pl

Komentarze