Rynek pracy w małych miastach - problemy i wyzwania

28.05.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#biznes   #finanse   #gotówka   #rynek pracy   #praca   #zatrudnienie   

Media nieustannie publikują informacje o dostępnych miejscach pracy, podkreślając, że obecny rynek pracy jest rynkiem pracownika. To on może decydować, gdzie chce pracować i to on ma realny wpływ na wysokość wynagrodzenia. O ile takie doniesienia są prawdziwe w przypadku firm w dużych ośrodkach miejskich, o tyle rynek pracy w małych miastach wygląda nieco inaczej.

 

Małe miasto - mało pracy

Pierwszym i głównym problemem rynków pracy w małych miastach, zwłaszcza takich, których działalność nie jest oparta na konkretnej gałęzi produkcji, jest mała dostępność miejsc pracy. Jeśli w mieście jest jedna duża firma produkcyjna czy logistyczna, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że to właśnie tam zatrudnienie znajdzie większość lokalnych pracowników. Taka sytuacja może jednak być dość problematyczna w perspektywie lat. Upadek takiej firmy, zamknięcie, ale również ograniczenie zatrudnienia mają przełożenie na sytuację finansową wielu mieszkańców. Najdobitniej pokazuje to przykład wielu polskich miejscowości, w których dwadzieścia i więcej lat temu głównym zatrudniającym były przedsiębiorstwa rolne, zwane PGR-ami. Po ich upadku wielu mieszkańców nie znalazło innego, nowego zatrudnienia.

 

Rynek pracy w małych miastach to rynek pracodawcy

W małych ośrodkach miejskich o zatrudnieniu decyduje pracodawca. To on mówi o wysokości pensji, jaką jest skłonny zapłacić, to on może zaproponować pracownikowi, że część jego wynagrodzenia będzie wypłacana w nie zawsze legalny sposób (tak zwane wynagrodzenie wypłacane pod stołem). Domeną małych ośrodków miejskich jest również fakt, że spora część pracowników pracuje na stażach, finansowanych przez Urzędy Pracy. Może to oznaczać, że zatrudnienie będzie możliwe jedynie na czas trwania stażu, a po jego zakończeniu pracodawca może nie przedstawić możliwości dalszego zatrudnienia. W wielu miejscowościach głównymi ośrodkami dającymi zatrudnienie są różnej wielkości sklepy oraz urzędy i instytucje publiczne. Zdarza się, że o zatrudnieniu urzędnika decyduje polityczne zaangażowanie czy też bliska znajomość z lokalnymi działaczami czy wójtem. To niestety prowadzi do licznych nadużyć, jednak skala problemu nie jest bliżej znana. Żaden pracownik, zatrudniony ze względu na rekomendację czy wręcz łapówkę, nie przyzna się do tego, co z kolei utrwala w lokalnych ośrodkach patologie przy zatrudnianiu.

 

Prace sezonowe nie zawsze rozwiązują problemy

Część lokalnych urzędów pracy sięga po rozwiązania doraźne. W małych miastach mogą być uruchomione projekty obejmujące sezonowe prace w przemyśle wytwórczym czy w rolnictwie, jeśli taki rodzaj działalności jest rozwinięty. Coraz częściej można również spotkać specjalne programy, które mają wspierać aktywność ludzi młodych, pozostających bez zatrudnienia, którzy jednocześnie nie uczą się. Dużym problemem rynków pracy w małych miastach jest także brak ludzi młodych, którzy w poszukiwaniu pracy wyjeżdżają do dużych ośrodków miejskich lub decydują się na pracę za granicą. Problemem małych miast jest również pozorne bezrobocie, które obowiązuje na papierze. Spora część pracowników, zwłaszcza młodych, decyduje się na pracę nierejestrowaną na budowach czy w rolnictwie poza Polską. To właśnie oni są zwykle zarejestrowani w Urzędach Pracy jako osoby trwale bezrobotne.

 

Artykuł powstał we współpracy z Kurs na HR

 

 

To może Cię także zainteresować:
Biznes rodzinny w obliczu śmierci właściciela
Jak rozreklamować małą firmę w internecie?
Zakupy na odległość - prawa konsumenta

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze