Rower elektryczny - czy taki zakup się opłaca?

15.08.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#sport   #fit   #zdrowie   #rower   #rower elektryczny   

Nowoczesne rowery prezentują się zupełnie inaczej niż popularne jeszcze kilka lat temu górale. Obecnie wybór jest tak duży, że z łatwością można dopasować model do stylu jazdy oraz swoich wymagań. Co ciekawe, na rynku pojawił się także zupełnie nowy typ, czyli rowery elektryczne. Komu są one dedykowane i na czym polega ich działanie?

 

Rower wyposażony w silnik elektryczny

Rowery elektryczne to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych modeli. Jazda na nich jest wspomagana przez silnik elektryczny, który został wbudowany w koło. Nie oznacza to jednak, że całkowicie wyręczą nas w pedałowaniu. Elektryczne źródło zasilania stanowi uzupełnienie pracy mięśni nóg. Można zatem z niego skorzystać, gdy poczujemy zmęczenie, podczas jazdy pod górę i w wielu innych sytuacjach. Niemniej nadal są to rowery, a nie motocykle. Z tego też względu ich maksymalna moc wynosi 250 W. Warto także wspomnieć, że silnik elektryczny działa wyłącznie przy jednoczesnej pracy nóg, a kiedy przestajemy pedałować po prostu się wyłącza. Pozwala za to na osiąganie znacznie wyższych prędkości.

 

Jak naładować rower elektryczny?

Rowery elektryczne wymagają ładowania. Ta czynność jest jednak bardzo łatwa i stosunkowo szybka. Akumulator rowerowy można bezproblemowo zdemontować, a następnie podłączyć do zwykłego gniazdka w domu. Przeciętny czas ładowania trwa od 2 do maksymalnie 10 godzin. W pełni naładowany akumulator umożliwia przejechanie ok. 40-90 kilometrów. W większości przypadków ta odległość będzie więc wystarczająca. W niektórych miastach powstają specjalne stacji do ładowania rowerów elektrycznych. Spotkać można je również w Polsce.

 

Komu polecane są rowery elektryczne?

Rower z silnikiem elektrycznym to doskonałe rozwiązanie dla osób poruszających się po mieście. Dzięki niemu szybko dostaniemy się do pracy lub szkoły. To bardzo dobra alternatywa dla samochodu, ponieważ nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci tankowania paliwa i pozwala na ominięcie korków. Rowery elektryczne polecane są także osobom starszym, dla których intensywne pedałowanie stanowi zbyt duże wyzwanie. Dzięki wspomaganiu w postaci silnika elektrycznego mogą nieco odpocząć i łatwiej pokonać większą odległość. W sklepach znajdziemy wiele typów takich rowerów. Jeszcze kilka lat temu na rynku dostępne były wyłącznie rowery elektryczne miejskie. Obecnie znajdziemy też rowery ze wspomaganiem do jazdy szosowej lub terenowej.

 

Czy rowery elektryczne mają wady?

Zależy jak na to spojrzeć, lecz wydaje się, że największą wadą rowerów elektrycznych jest ich duża waga. Silnik wraz z akumulatorem stanowią dodatkowe obciążenie, dlatego taki rower może być cięższy nawet o 7-8 kilogramów od klasycznego modelu. Niektóre z modeli ważą nawet do 35-40 kilogramów. Ich cena także nie należy do najniższych. Najtańsze rowery elektryczne kosztują ok. 2 tysięcy złotych. Im bardziej pojemny akumulator, tym cena jest wyższa. W sprzedaży znajdują się również rowery z praktycznymi gadżetami, jak chociażby z panelem sterowania, wyświetlaczem czy gniazdkiem na smartfon.

Rowery elektryczne to ciekawa propozycja dla osób pokonujących większe odległości, a także dla seniorów. Nie wyręczą nas jednak całkowicie lecz z pewnością pozwolą osiągać szybsze prędkości. Najlepiej sprawdzą się w mieście, chociaż dostępne są specjalne modele na trasy. Musimy pamiętać, że wymagają częstego ładowania. Nie powinno ono sprawić większych problemów, gdyż do tego celu wystarczy zwykłe gniazdko.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem PGE.

 

To może Cię także zainteresować:
Nowotwory tarczycy – rosnące zagrożenie dla młodych ludzi
Wyjdź z domu! To najpiękniejsza pora roku!
SPA to ukojenie nie tylko dla ciała

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze