Rolety, żaluzje, zasłony, a może firanki? Jak zadbać o okno?

12.02.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom   #ogród   #okno   #rolety   #żaluzje   #zasłony   #firany   #wystrój   

Duże okna, przez które wpada mnóstwo naturalnego światła, to nasze wyśnione wyobrażenie o cudownym domu. Komfort korzystania z takich rozświetlonych naturalnie przestrzeni jest nieoceniony. Z drugiej strony potrzebujemy zachować intymną atmosferę wnętrza, dać poczucie bezpieczeństwa wszystkim domownikom. Z pomocą przychodzi nam dekorowanie okna. I nie mamy tu na myśli jedynie kwiatów w barwnych doniczkach czy ozdobnych wazonów ustawianych na parapecie.

 

Zasłoń okno nocą, odsłoń za dnia

Mówiąc o dekorowaniu okna i urządzaniu przestrzeni wokół okiennej, uwzględniamy wszystko to, co w oknie ma zawisnąć. Do wyboru mamy tradycyjne żaluzje, chętnie wybierane rolety różnego rodzaju bądź też najprostsze – choć nie banalne – rozwiązanie w postaci firanek i zasłon. Tak naprawdę każda z tych propozycji ma swoje wariacje. Firanki czy zasłony nie muszą być tekstylne, a z okien mogą zwisać nawet kryształki, ale o tym za chwilę.

Materiał czy wykonanie, które zawiśnie w oknie, zadecyduje o dostępie światła naturalnego. Ponadto karnisz z firanką i zasłoną może odebrać trochę metrażu, optycznie pomniejszając dany pokój, dlatego trzeba całość dobierać uważnie. Kolejno w grę wchodzi uchronienie wnętrza domostwa przez wzrokiem osób będących na zewnątrz. To realne bezpieczeństwo, ale i poczucie zachowania intymnej atmosfery wnętrza. Na koniec zaś wybrane dekoracje okienne zadecydują o harmonijnej aranżacji.

Rolety czy żaluzje?

Rolety coraz częściej goszczą w naszych oknach, bo są maksymalnie praktyczne. Stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości, a szeroka paleta kolorów, jak i wzorów, stwarza duże pole do popisu pod względem aranżowania części okiennej.

Rolety nie są skomplikowane w montażu, a nierzadko możemy kupić w sklepach gotowe mini-rolety, które samodzielnie umocujemy w oknie. Za dnia dają nam one szansę na regulację natężenia wpadającego światła. Łagodzą promienie słońca, które zimą czy latem mogą nas razić w oczy. Z drugiej strony we wnętrzu wciąż pozostaje na tyle jasno, by swobodnie korzystać z pomieszczenia. Ciekawą propozycją są rolety dzień-noc, które jeszcze precyzyjniej pozwalają regulować dostęp światła.

Tradycyjne żaluzje kojarzą nam się z nieestetycznym wykonaniem i mnóstwem pracy przy ich czyszczeniu. To prawda – niegdyś montowane żaluzje nie zachwycały swoim wydaniem, nawet oferując rozmaite kolory. Dziś jednak powracają w nowoczesnym wydaniu. Możemy bowiem postawić chociażby na drewniane żaluzje, które dadzą szansę na ich podciąganie od dołu, ale i opuszczanie od góry. Ciekawie się prezentują, a regulowanie dopływu światła nie sprawia najmniejszych problemów.

Para doskonała – firanka i zasłona

Firanka zawieszona na karniszu, a tuż obok niej zasłona. To połączenie, które wydaje się być raczej bezpiecznym, prostym i niepozostawiającym zbyt wiele miejsca na fantazję we wnętrzu. Nic jednak bardziej mylnego! Muślinowe firanki z wyszytymi ręcznie wzorami lub firanki makarony. Leciutkie niczym puch zasłony, które powiewają przy uchylonym oknie bądź też ciężko opadające na podłogę, aksamitne, w głębokich odcieniach. Takie kompozycje są modne, ozdabiają okno i pozwalają uzyskać pożądaną atmosferę we wnętrzu. Poza tym mnogość kolorów, materiałów, wymiarów firanek czy zasłon, daje szansę, by dopasować je do aranżacji rustykalnych, prowansalskich, typu scandi, industrialnych, a nawet minimalistycznych, surowych czy futurystycznych wnętrz. Do tego dobierzemy bajeczne, kształtne i ciekawie zdobione karnisze.

Finalnie jesteśmy w stanie uzyskać aranżację okienną, która uchroni nas przed wścibskim wzorkiem osób z zewnątrz, da poczucie bezpieczeństwa i intymnej atmosfery. Poza tym w wyjątkowy sposób uzupełnimy wystrój każdego wnętrza i będziemy w stanie regulować dostęp światła naturalnego za dnia, a podczas popołudniowych drzemek stworzymy klimat sprzyjający relaksowi.

 

Więcej informacji o dobieraniu tego typu elementów okiennych, znajdziemy pod adresem http://www.doomsmoker.pl

 

To może Cię także zainteresować:
Balkon – odkryty, przeszklony, zabudowany, a może z siatką? Jaki wybrać?
Jak łączyć kolory ścian w mieszkaniu? Praktyczne porady i inspiracje
Jak urządzić kuchnię – inspiracje

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze