Rak piersi w Polsce

29.03.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#zdrowie   #szpital   #pacjent   #kobieta   #rak   

Cichy zabójca – tak śmiało można powiedzieć o raku piersi.

 

To właśnie na tego rodzaju chorobę onkologiczną zapada najwięcej kobiet. Okazuje się, że każdego roku nowotwór piersi diagnozowany jest u 100 000 Polek, a wygrywa z nim jedynie połowa z nich. O tym, jak ważna jest profilaktyka i wykrywanie raka we wczesnym stadium piszemy poniżej.

 

Dlaczego należy realizować badania profilaktyczne?

Czy wiesz, że kobiety już po 20 roku życia powinny wykonywać badanie ultrasonograficzne przynajmniej raz na 12 miesięcy? Samo badanie trwa dosłownie kilka minut, jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Z łatwością można też znaleźć gabinet, w którym takowe jest wykonywane. To właśnie badania profilaktyczne tego rodzaju pozwalają wykryć nawet wczesne stadium raka. Usg ukazuje nawet kilkumilimetrowe zmiany.

Pamiętajmy jednak, że samo usg nie wystarczy. Kobiety po 45 roku życia powinny wykonywać mammografię, a każda z pań przynajmniej raz w miesiącu samobadanie piersi.

 

Kto jest w grupie szczególnego ryzyka?

Polscy onkolodzy potwierdzają, że na występowanie raka piersi może być uwarunkowane genetycznie. Polki, u których ryzyko takiej choroby jest wielce prawdopodobne, to te, u których w rodzinie były już przypadki zachorowań. W tym przypadku pod uwagę bierze się szczególnie najbliższą rodzinę – mamę, siostrę czy babcię.

Nie da się ukryć, że przyczyną raka piersi może być też niezdrowy styl życia, w tym stosowanie niewłaściwej, pełnej chemii i konserwantów diety. Należy też mieć na uwadze, że rakiem piersi bardziej zagrożone są kobiety, które przeszły już menopauzę oraz te, które cierpią na zaburzenia hormonalne. Jednocześnie lekarze nie są w stanie potwierdzić jednoznacznej przyczyny. Wymienione są jedynie czynnikami, które mogą wywołać tego typu chorobę.

 

Świadomość społeczna w Polsce

Okazuje się, że chociaż w naszym kraju coraz częściej organizowane są akcje społeczne, dzięki którym kobiety nie tylko zdobywają wiedzę o raku piersi, ale mogą też bezpłatnie wykonać konieczne badania, to nadal tego rodzaju nowotwór przyczynia się do największej liczby zgonów, jeśli pod uwagę weźmiemy zachorowania na raka złośliwego.

W Polsce liczba zgonu przez nowotwór piersi jest nawet kilka razy większa aniżeli w zachodnich krajach Unii Europejskiej. Samo leczenie tej choroby niczym nie różni się od tego, jakie stosuje się na całym świecie. Powodem jest raczej zbyt późna diagnoza. Tylko nowotwór wykryty we wczesnej fazie rozwoju może być całkowicie wyleczony. Nigdy jednak nie można wykluczyć przerzutów, które akurat w przypadku raka piersi zdarzają się niestety niezwykle często.

Nie ma wątpliwości, że Polki zwracają na swoje zdrowie coraz większą uwagę. Nadal jednak badamy się zbyt rzadko. Szkoda, że badanie usg nie jest obowiązkowe, bo wtedy problem z wczesną wykrywalnością chorób nowotworowych mógłby całkowicie zniknąć.

 

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową centrum medycznego Krajmed.

 

To może Cię także zainteresować:
Rower elektryczny - czy taki zakup się opłaca?
Upał a leki – wysoka temperatura może niebezpiecznie zmienić ich właściwości
Duże pieniądze na zaćmy, endoprotezy i badania – NFZ skraca czas oczekiwania

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze