Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

23.06.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#biznes   #finanse   #praca   #rozmowa kwalifikacyjna   

Na całym świecie w tym momencie wiele osób poszukuje pracy. Jedni są dopiero na etapie przeglądania ogłoszeń rekrutacyjnych, inni z kolei już umówili się na rozmowę kwalifikacyjną. Co ich czeka na tym spotkaniu? Czy muszą jakoś specjalnie się przygotować?

 

Ważny moment

Rozmowa kwalifikacyjna to niezwykle ważny sprawdzian dla każdej osoby poszukującej pracy. Od przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej zależy naprawdę bardzo wiele. Nawet jeżeli potencjalny pracodawca jest zaciekawiony doświadczeniem zawodowym i wykształceniem kandydata, dopiero na rozmowie okazuje się, czy to faktycznie wymarzona osoba do pracy czy też niekoniecznie kandydat marzeń. Rozmowa kwalifikacyjna w zależności od wielu czynników trwa od kilku minut do kilku godzin. W tym czasie obie strony poznają siebie i swoje oczekiwania, mogą porozmawiać bardziej lub mniej swobodnie.

 

Wizerunek

Wiele mówi się o tym, że najważniejsze, kiedy poznajemy drugą osobę, jest pierwsze wrażenie. Pierwsze wrażenie ma to do siebie, że nie da się zrobić go po raz drugi. Pierwsze kilka sekund lub kilka minut jest decydujących i będzie miało wpływ na to, jak zostaniemy odebrani przez naszego rozmówcę. Oczywiście to co wypływa z naszych ust, jak również mowa ciała, to jedno. Trzeba również zadbać o wizerunek. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Na ten temat powstało wiele opracowań. Najważniejsze, aby uszanować swojego rozmówcę, niezależnie od tego, o jakie stanowisko się ubiegamy.

 

Biznesowy styl

Nie jest powiedziane, że zawsze na rozmowę kwalifikacyjną należy ubrać się w biznesowym, korporacyjnym stylu. W niektórych miejscach będzie to wręcz niemile widziane - mowa tutaj o branżach kreatywnych, gdzie od kandydata oczekuje się właśnie potencjału twórczego. Zawsze należy zadbać o higienę, czyste ubrania i kulturę osobistą. Jak Cię widzą, tak Cię piszą - trzeba o tym pamiętać. Trzeba pamiętać o profesjonalizmie. Warto dopasować styl i ubiór do miejsca, w którym staramy się o pracę. Do urzędu ubierzemy się bardziej formalnie niż na przykład do baru lub klubu fitness.

 

Praca nie zając?

Niektórzy wyznają podejście: Nie ta to inna - mowa oczywiście o stosunku do pracy. Jeśli jednak mamy na horyzoncie dobrą ofertę pracy, warto postarać się ją zdobyć. Nie myślmy o konkurencji, ale o swoim własnym przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej. Zastanówmy się jakie posiadamy zalety i jak je wyeksponować oraz jakie mamy wady i jak przekształcić słabe strony w mocne. Nasz wizerunek zapewne będzie miał istotne znaczenie, chociaż liczy się też nasze doświadczenie zawodowe i cała droga edukacji.

 

Rozmowa kwalifikacyjna jest często stresującym wydarzeniem w życiu człowieka. Wiele zależy od naszego nastawienia i sytuacji życiowej. Inaczej rozmowę traktuje ktoś, kto po prostu musi szybko zdobyć pracę, bo brakuje mu środków do życia, a inaczej ktoś, kto spokojnie rozgląda się za nowym miejscem zatrudnienia, bo w starym stracił perspektywy rozwoju. Oby każdy z kandydatów zrozumiał, że do rozmowy warto przygotować się jak najlepiej, bo to zaprocentuje.

 

Artykuł powstał we współpracy z Mój Progres

 

 

To może Cię także zainteresować:
Ewidencja czasu pracy a prawo. Nie daj się zaskoczyć przepisom
Pomysł na biznes, czyli manicure hybrydowy w domu
Długi – jak z nimi żyć?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze