Przegląd i czyszczenie kominów - czy jest obowiązkowe w domach jednorodzinnych?

05.07.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom & ogród   #komin   #czyszczenie   #przegląd   #obowiązek   

Jako właściciel domu jednorodzinnego jesteś zobowiązany do przestrzegania obowiązku dotyczącego corocznego przeglądu i czyszczenia kominów. Zaniedbania mogą być kosztowne.

 

Przede wszystkim zaniedbany komin to przyczyna pożaru, podtruć, czasem nawet śmiertelnych. Mimo corocznych dramatów ludzkich lekceważy się obowiązek przeglądu i czyszczenia komina. Dotyczy to zwłaszcza właścicieli domów jednorodzinnych.

 

Uczciwy przegląd komina

 

Zdarza się też, że załatwia się tylko zaświadczenie o przeprowadzeniu przeglądu od nieuczciwego kominiarza, który nigdy nawet domu nie oglądał, nie wspominając nawet o zaglądaniu do przewodów kominowych. Dlaczego taki proceder ma miejsce? Ponieważ prawo nakłada na właścicieli domów jednorodzinnych obowiązek przeglądu oraz czyszczenia kominów. Kontrolę może przeprowadzić jedynie osoba posiadająca uprawnienia mistrza kominiarskiego lub budowlane.Prawo nakazuje czyścić  nie tylko przewody spalinowe, ale też wentylacyjne i dymowe. W domach opalanych węglem należy to robić cztery razy w roku. Tak samo jak w domach opalanych drewnem. W domach opalanych gazem, olejem i innymi paliwami ciekłymi wystarczy czyścić je dwa razy w roku. Zdecydowanie rzadziej czyści się przewody w domach, które ogrzewane są ciepłem dostarczanym z elektrociepłowni lub zewnętrznej kotłowni.

 

Kto może czyścić kominy w budynkach?

 

W domach wielorodzinnych kominy powinni czyścić osoby z uprawnieniami budowlanymi lub co najmniej czeladnicy kominiarscy, w domach jednorodzinnych komin może czyścić właściciel nieruchomości. Kominiarz, posiadający odpowiednie uprawnienia nie będzie miał oporów z wylegitymowaniem się. W praktyce okazuje się, że systematycznie kontroluje się tylko budynki użyteczności publicznej.  W przypadku budownictwa jednorodzinnego systematyczności w większości przypadków brak, mimo, że za brak obowiązkowego przeglądu można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł. Takim mandatem może ukarać właściciela nieruchomości powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Jednak najgorszą karą jest to, że gdy na skutek zapalenia się sadzy czy przez czad zginą ludzie lub ktoś straci dorobek całego życia. Zwłaszcza, że ubezpieczyciele żądają dokumentów poświadczających wykonanie przeglądu instalacji i czyszczenia komina, w przypadku, gdy mają wypłacić odszkodowanie za pożar.

 

Sprawny i drożny przewód kominowy jest gwarancją bezpieczeństwa

 

Trzeba pamiętać, że dzięki sprawnemu systemowi kominowym odbywa się prawidłowa cyrkulacja powietrza, co pozwala skutecznie wyeliminować uciążliwe i szkodliwe związki z powietrza. Brak regularnego czyszczenia komina powoduje zaburzenie pracy całego systemu.

 

Sam przegląd kominiarski to dość złożona operacja. To nie tylko kontrola stanu komina i zajrzenie do jego środka. Kontrolę powinien przeprowadzić mistrz kominiarski, posiadającemu odpowiednie kwalifikacje, poparte stosownymi dokumentami oraz wiedzą.  Kominiarz przeprowadzając techniczne badanie przewodów kominowych, sprawdza przewody dymowe, spalinowe oraz wentylacyjne, biorąc pod uwagę drożność oraz bieg kanałów oraz ich szczelność. Kontroli podlegają ujścia komina oraz podłączenia przewodów do poszczególnych lokali.

 

Co  z niewłaściwie działającym kominem?

 

Źle działający system powinien zostać zdiagnozowany, czyli kominiarz powinien ustalić przyczyny źle działającego komina oraz kanałów. Kolejnym krokiem jest przeczyszczenie i udrożnienie przewodów kominowych, do czego kominiarz używa specjalnego sprzętu. Końcowym etapem jest sporządzenie protokołu przeglądu kominiarskiego, pod którym powinien podpisać się wykonawca prac, czyli kominiarz oraz właściciel domu, czyli odbiorca pracy.

 

Koszty nie są dramatycznie wysokie.

 

Przeglądy kominiarskie powinny być wykonywane przynajmniej raz na rok. Czyszczenie powinno odbywać się częściej jak napisaliśmy wcześniej. Koszt kontroli stanu technicznego i przeczyszczenia przewodów kominowych to około 80 złotych. Kontrola stanu technicznego , czyszczenie przewodów kominowych, połączone dodatkowo z badaniem szczelności instalacji gazowej kosztuje około 200 zł, udrożnienia zatkanego przewodu kominowego kosztuje około  130 zł.

 

Nasze babcie mawiały, że lepiej dmuchać na zimne. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jest też przysłowie, które mówi, że “mądry Polak po szkodzie”. Może lepiej, zamiast oszczędzać na stosunkowo niewysokich kwotach za przegląd czy czyszczenie kominów, czuć się bezpiecznie we własnym domu.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotował kominiarz Jakub Małmyga z Warszawy.

To może Cię także zainteresować:
Trochę ciepła w domu, czyli jakie drewno kominkowe kupować
XXXI Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej
Czy palenie w kominku nie szkodzi domownikom?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: kominiarz.warszawa.pl

Komentarze