Prawidłowa filtracja oczka wodnego - jak ją zrobić?

28.02.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom & ogród   #ogród   #oczko wodne   

Każdy posiadacz oczka wodnego wie doskonale, że wymaga ono szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli jest zarybione. Stojąca woda szybko mętnieje, pojawiają się glony i niestety psują efekt wizualny, dlatego tak ważne jest, by oczyszczać i natleniać wodę przez cały sezon, nie tylko kilka dni w miesiącu.

Różne sposoby filtracji

Sposobów filtracji jest wiele, a raczej różnych typów filtrów, warto więc wcześniej zastanowić się i dokładnie przeliczyć, jaki spełni wymagania zwłaszcza pod względem wydajności, bo ten parametr jest najważniejszy. W zależności od wielkości i sposobu zagospodarowania zbiornika wodnego można wybrać:

 

  • Filtr mechaniczny, który posiada w swoim wnętrzu gąbkę, co jest dobrym rozwiązaniem, gdyż większe zanieczyszczenia nie przedostają się dalej, lecz zostają na jej powierzchni. Należy jednak pamiętać, iż wyróżnia się dwa rodzaje filtrów mechanicznych pierwszy to filtr wstępny, który powinien być zamontowany przed pompą wodną, drugi to filtr zewnętrzny, który musi być założony poza zbiornikiem wodnym i jest montowany za pompą.
  • Filtr biologiczno-mechaniczny, który należy wkopać w grunt bądź w zależności od typu może zostać ustawiony obok zbiornika. Co ważne taki rodzaj filtra może współpracować z lampą UV, która wspomaga jego pracę, gdyż światło ultrafioletowe pozwala na wyeliminowanie organizmów jednokomórkowych. Montaż lampy jest prosty, należy przestrzegać jednak zasady, że musi być założona tam, gdzie znajduje się wlot do filtra.
  • Filtry ciśnieniowe, które ze względów estetycznych również można wkopać w ziemię, oczywiście pod warunkiem, że zarówno wlot, jak i wylot usytuowane są pod pokrywą, w innym przypadku wkopanie filtra może spowodować jego nieprawidłową pracę i szybką awarię. Większość pomp ciśnieniowych stosowana jest przy fontannach i kaskadach, dlatego prawidłowy montaż odgrywa tak dużą rolę.
  • Filtry grawitacyjne, działają na podobnej zasadzie jak filtry ciśnieniowe, różnią się jedynie wyglądem zewnętrznym i budową. Taki rodzaj filtra musi być ustawiony ponad lustrem wody, gdyż posiada górne jej doprowadzenie i przy wykorzystaniu siły ciążenia woda spływa w dół.

Co jest ważne przy wyborze filtra?

Dobór odpowiedniego filtra powinien być uzależniony przede wszystkim od wielkości zbiornika wodnego. Duże znaczenie będzie miał również fakt, czy będzie on zarybiony, bo prawidłowe natlenianie wody i jej oczyszczanie będzie miało znaczący wpływ na organizmy żywe, również na rośliny wodne. Ważne jest, by filtr do oczka wodnego był regularnie uruchamiany, bądź powinien pracować przez cały sezon, tylko wtedy uda się utrzymać prawidłowa czystość wody a glony nie będą powstawały.

Oczko wodne bez filtra czy to ma sens?

Można pokusić się o zbudowanie oczka bez systemu filtracji, jednak powinno być małe, by można było łatwo utrzymać je w czystości. Zbiornik wody bez odpowiedniego filtra będzie wymagał częstej wymiany wody i czyszczenia dna z mułu i zanieczyszczeń organicznych. Niestety nie będzie też możliwości hodowania w nim ryb, gdyż woda nie będzie natleniana.

 

To może Cię także zainteresować:
Chcesz wyjechać z miasta na stałe? Zobacz gdzie możesz się przeprowadzić
Oświetlenie ogrodu – po co i gdzie?
Użyteczne akcesoria ogrodowe

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze