Praktycznie i ekologicznie – ogrzewanie domu kominkiem

22.07.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom   #ogród   #kominek   #ogień   #ekologia   

W Polsce co raz częściej jako inwestorzy indywidualni decydujemy się na zastosowanie w swoim domu kominka. Dlaczego to rozwiązanie jest tak bardzo popularne? Jakie są dobre strony ogrzewania domu kominkiem?

 

Rozważania dotyczące zastosowania kominka w domu jednorodzinnym należy rozpocząć przede wszystkim od wyszczególnienia kominków różnego typu. W naszym kraju najczęściej montuje się tradycyjne kominki, w których ciepło rozprowadza się do innych pomieszczeń za pomocą specjalnie do tego przystosowanych rur zainstalowanych w suficie. Często stosuje się także kominki z płaszczem wodnym. Funkcjonują one podobnie jak kocioł grzewczy. Kominek podgrzewa wodę w płaszczu wodnym, woda ta następnie jest transportowana do instalacji grzewczej by podgrzać grzejniki lub ogrzewanie podłogowe.

 

Praktyczne zalety kominka grzewczego w domu jednorodzinnym

Kominek może przede wszystkim służyć jako alternatywne źródło ciepła w domach, gdzie głównym urządzeniem jest kocioł grzewczy gazowy lub olejowy. Tego typu urządzenia ze względu na zaawansowaną technologię od czasu do czasu mogą ulec awarii. W sezonie grzewczym kominek z płaszczem wodnym zastosowany w salonie może być prawdziwym ratunkiem. Z tego względu warto kupować kominek o możliwie dużej mocy grzewczej, by był w stanie chociaż w jakiejś mierze ogrzać cały dom lub jego część.

 

Ogrzewanie kominkiem jest także relatywnie tańsze od ogrzewania gazem lub olejem opałowym. Zwłaszcza jeśli dysponujemy źródłem niedrogiego opału typu pellet, brykiet lub drewno. Stosowanie kominka jako typowego źródła ogrzewania może przynieść dodatkowe korzyści w postaci oszczędności finansowych. Aby oczywiście ogrzewanie kominkiem było praktyczne i bezproblemowe warto pamiętać o stosowaniu dobrej jakości paliwa. Kupując brykiet lub pellet drzewny warto zwracać uwagę na to, z jakiego drewna został wykonany i jak dużo generuje popiołu podczas spalania.

 

 

 

Ekologiczne spalanie

Ogromną zaletą korzystania z kominka jest ogrzewanie w oparciu o ekologiczne rozwiązania. Jako paliwo najczęściej służy w kominku brykiet drzewny, pellet oraz drewno. W przeciwieństwie do oleju i gazu ziemnego, paliwo takie wytwarzane jest przez środowisko naturalne bardzo szybko. Warto przy tym zauważyć, że brykiet oraz pellet drzewny są produkowane zazwyczaj z odpadków drewnianych, powstałych np. w tartakach czy zakładach stolarskich. Odpowiednia technologia prasowania, brykietowania takich bezużytecznych odpadów pozwala uzyskać dobre jakościowo paliwo o wymaganej gramaturze. Dodatkowym atutem pelletu drzewnego jako paliwa jest możliwość zastosowania go także w kotłach grzewczych ze zautomatyzowanym systemem dozowania paliwa.

 

Ostatnimi czasy w kontekście odnawialnych źródeł energii dużo się mówi o zastosowaniu biomasy (paliwo organiczne). Drzewa podczas wzrostu dostarczają tak potrzebny tlen do atmosfery, gdy natomiast są spalane uwalniają dwutlenek węgla. Bilans produkcji dwutlenku węgla jest zatem w zasadzie zerowy. Z tego właśnie względu ogrzewanie domu kominkiem sprzyja naturalnemu środowisku.

 

Dystrybucja pelletu drzewnego w Warszawie https://dobrybrykiet.pl/warszawa/pellet/ .

 

To może Cię także zainteresować:
Labisia pilnie potrzebuje domu!
Czy palenie w kominku nie szkodzi domownikom?
Kupuj w sieci taniej dzięki kodom rabatowym

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze