Popularność łucznictwa rośnie. Dlaczego jest tak pasjonujące?

23.06.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#hobby   #łuk   #łucznictwo   #sport   #zabawa   

Łucznictwo tradycyjne to sztuka posługiwania się repliką bądź rekonstrukcją łuku historycznego, wyglądem oraz charakterystyką zbliżoną do zachowanych egzemplarzy historycznych przy użyciu dawnych technik strzeleckich. Łucznictwo staje się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie pasjonatów spędzania czasu w stylu Roobin Hooda przybywa.

 

Chcemy strzelać z łuku! I co dalej?

Na początku czujesz oczarowanie, później entuzjazm spada, aż w końcu dochodzisz do wniosku, że to jednak nie dla mnie. Ile razy zdarzyła Ci się taka sytuacja? Oczywiście nie należy wykluczać, że inwestując w łuk i osprzęt pochłonie Cię on do reszty. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup znajdź w okolicy jakieś koło bądź stowarzyszenie pasjonatów tego sportu i poćwicz. Zdecydowałeś się na kolejny krok? Świetnie. Podpowiemy od czego powinieneś zacząć.

Wybieramy łuk

Możliwości wyboru łuku jest bardzo dużo na chwilę obecną możemy podzielić je na trzy główne kategorie:

  • łuki drewniane,tradycyjne
  • łuki ‚recurve’ / klasyczne / sportowe / olimpijkie
  • łuki bloczkowe

Łuki drewniane (tradycyjne, longbow) to łuki jednoczęściowe, w całości wykonane z jednego kawałka drewna lub laminatu wielu warstw drewna bez żadnych specjalistycznych akcesoriów jak podstawka pod strzałę czy celownik. W dzisiejszych czasach najczęściej wykonuje się je z wielu warstw drewna w celu uzyskania najlepszego efektu.

Łuki typu recurve to pierwszy etap ewolucji w historii łucznictwa. Ich nazwa wzięła się od kształtu, który już na pierwszy rzut oka drastycznie różni się od łuków tradycyjnych. Majdan łuku (środkowa część, za którą trzymamy łuk) jest wygięty do wewnątrz, w stronę łucznika. Czubki ramion natomiast są wygięte w przeciwną stronę, od łucznika. Dzięki temu zyskuje się większą energię i szybkość strzały na krótszym łuku niż łuk tradycyjny.

Łuki klasyczne mogą by wykonane z drewna czy aluminium, ramiona natomiast mogą być również z włókna szklanego, jak i karbonu.

Łuki bloczkowe to ostatni etap ewolucji tego sportu. Wymyślone w latach sześćdziesiątych zmieniły sposób strzelania o 180 stopni. Ich budowa jest zdecydowanie najbardziej skomplikowana, materiały użyte do ich budowy to głównie stal, aluminium, laminaty i karbon. Główna różnica to sposób strzelania z tego rodzaju łuków – skomplikowany system kabli, camów i cięciwy zmienia sposób naciągania i powoduje, że po naciągnięciu łuk zmniejsza właściwą siłę o 60-85%. Dzięki temu łucznik może więcej czasu poświęcić na ustawienie się i prawidłowe celowanie. Są to jednocześnie najszybsze i najsilniejsze łuki, jednak z racji obsługi (i kosztów) są odradzane początkującym strzelcom, szczególnie tym młodszym użytkownikom. Jednocześnie jest to łuk, z którego nie strzela się bez niezbędnego osprzętu.

Wybraliśmy łuk – wygląda świetnie, ale musimy jeszcze wybrać siłę naciągu. Cóż to takiego?

Naciąg łuku mierzymy w kilogramach lub funtach, oznacza on jakiej siły będziemy musieli użyć by napiąć łuk i oddać strzał. Przy dobieraniu naciągu należy pamiętać, że na treningu nie oddajemy 10 strzałów a 100, więc to, że zwykle podnosimy ciężar 30 kg bez problemu nie oznacza wcale, że poradzimy sobie z łukiem 30kg. Dodatkowo podczas strzelania pracują inne mięśnie niż te odpowiedzialne za wyciskanie sztangi , a podczas krótkiego aktu strzelania musimy wykonać mnóstwo precyzyjnych ruchów by trafić w cel.

Reasumując, jeśli jesteśmy osobą względnie dorosłą, najlepiej jeśli wybierzemy łuk 12kg, maksymalnym naciągiem o jakim powinniśmy myśleć jest 15kg. Wszystko zależy od naszej budowy, kondycji, płci. Czasami jedynym właściwym wyborem dla osoby słabszej czy kobiety będzie łuk 10 kg, niekiedy silny mężczyzna może poradzić sobie z łukiem 18 kg.

Dociekliwych zachęcam do poszukiwań, testowania, pożyczania, zastanawiania się i przemyślanego wyboru najlepszego dla siebie łuku.

 

CDN...

 

 

To może Cię także zainteresować:
Jak ćwiczyć konwersację w obcym języku?
Stal nierdzewna-obróbka skrawaniem
Opony całoroczne czy zimowe?

red. DDWLKP.pl | źródło: ddwlkp.pl / internet | foto/video: DDWLKP.pl | pixabay

Komentarze