Pokolenie „Z”

02.09.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#biznes   #pokolenie   #młodzież   #praca   

Bezrobocie wśród młodych osób sukcesywnie spada. Pracodawcy poszukują 20-30 letnich, wykształconych pracowników, a oni stawiają wymagania. Są zaangażowani, ambitni ale kariera zawodowa nie jest dla nich najważniejsza. Dla tzw. pokolenia Z- czyli osób które urodziły się między rokiem 1993 a 1999 najważniejsza jest realizacja własnych zainteresowań. Czy pracodawcy są na to gotowi?

 

Według ekspertów młodzi ludzie wkraczający na rynek pracy tzw. pokolenie "Z" to już inne osoby niż ich poprzednicy, czyli generacja Y nazywalna też millenialsami. Są jeszcze bardziej zaawansowani technologicznie. Obsługa urządzeń multimedialnych czy programów komputerowych nie sprawia im żadnego kłopotu. Ich życie w dużej mierze toczy sie w świecie wirtualnym. - Pokolenie Y to było pokolenie, które logowało się do facebooka, ale kiedy sprawdziło wszystkie wiadomości czy też odpowiedziało na informacje, to się z niego wylosowywało. Pokolenie Z , to pokolenie osób, które wchodzi na Instagram, wchodzi na Facebook i już się nie wylogowywuje - zaznacza dr Michał Cichoracki, socjolog z UKW w Bydgoszczy.

W Polsce wyróżnia się trzy główne generacje pracowników: najstarsza to „baby boomers" czyli osoby w wieku od 45 do 65 lat, „pracują po to, żeby przetrwać" - mówią socjologowie. Generacja X, pomiędzy 30 a 45 rokiem życia „żyje po to, żeby pracować"  i przez to samorealizować oraz generacja Y, 20-30 lat. , "pracuje po to, żeby żyć"  - Pokolenie Z - dopiero na rynek pracy wchodzi. - Myślę, że bardziej praca jest po to aby spełniać swoje marzenia, nie po to żeby pracować dla pieniędzy tylko żeby po prostu musieć pracować – tylko żeby mieć możliwości rozwoju siebie - mówi Dominik Pietrzak, student medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Znają języki i nie mają kompleksów - mogą pracować na całym świecie. Dla pokolenia "Z" głównym źródłem informacji jest Internet, dlatego niekoniecznie wiedza, ale szybkość wyszukiwania informacji jest ich największym atutem. Zazwyczaj są to osoby ambitne i pracowite, ale też wymagające. Od pracodawcy oczekują jasnej ścieżki kariery i stabilizacji. Z drugiej strony nie boją się zmiany miejsca zatrudnienia. - W przeciągu 20 lat 40 proc. zawodów , które dziś mamy przestanie istnieć. Ze względu na rozwój branży IT. Tę świadomość muszą mieć osoby młode, że trzeba będzie się przekwalifikować, patrzeć na nowe kierunki. Oni to robią i to jest ich plus i wartość dodana – podkreśla Lech Wojcieszyński Prezes Forum Gospodarczego.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Pile osoby do 25. roku życia stanowią niecałe 10 proc. wszystkich zarejestrowanych. Bezrobocie wśród osób młodych, które jeszcze jakiś czas temu było wysokie, sukcesywnie spada. Urzędy uruchamiają specjalne programy, zarówno dla bezrobotnych jak i pracodawców. - Młodzi są wykształceni, biegle operują komputerem, znają języki, natomiast brak im doświadczenia . Są w stanie z dnia na dzień zmienić pracę, porzucić, wyjechać.

Z badań wynika, że osoby z pokolenia y i z pracy szukają najczęściej tam gdzie czują się jak ryby w wodzie czyli w Internecie. Tam również poszukują wiedzy o pracodawcach oraz możliwościach rozwoju zawodowego.

 

To może Cię także zainteresować:
Zakładanie własnej firmy – wynajem sali konferencyjnej
Fotele fryzjerskie – czym kierować się przy wyborze?
Możliwości w promowaniu produktu

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: kontakt@ddwlkp.pl / Bożena Jasińska Dyrektor Biura Zarządu | foto: pixabay.com

Komentarze