Podstawy żeglarstwa

10.03.2021

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Żeglowanie to wspaniała aktywność, pozwalająca na przeżywanie różnego rodzaju przygód, poznawanie ludzi i zwiedzanie ciekawych miejsc. Warto jednak pamiętać, że pływając po morzu lub po śródlądziu, musimy mieć odpowiednią wiedzę i umiejętności, które pozwolą nam bezpiecznie wrócić do portu. Od czego zatem warto zacząć swoją przygodę z żeglarstwem?

 

Wybierz co cię bardziej interesuje - morze czy śródlądzie?

Choć wiele kwestii jest podobnych, to jednak nie da się porównać ze sobą żeglugi morskiej i śródlądowej. Głównie ze względu na warunki panujące na wodzie oraz budowę jednostek, przystosowanych do pływania po konkretnych akwenach. Oczywiście, nie musisz się ograniczać do jednego rodzaju żeglugi!

Od czegoś jednak musisz zacząć swoją przygodę. Jeżeli masz możliwość, polecamy wybrać się na dwa krótkie rejsy, jeden po morzu, a drugi po śródlądziu. Dzięki temu zobaczysz, gdzie czujesz się pewniej. Kiedy już podejmiesz decyzję, od którego sposobu żeglowania chcesz zacząć, pora rozpocząć naukę podstaw żeglarstwa! W jaki sposób najlepiej zacząć się uczyć, żeby mieć pewność, że przyswajana wiedza i zdobywane umiejętności ci się przydadzą?

Dobry podręcznik i dużo... praktyki

Najlepszym sposobem na nauczenie się żeglarstwa jest żeglowanie z osobami, które mają odpowiednią wiedzę i umiejętności. Uczenie się poprzez praktykę, pozwala uczyć się poprzez praktykę. Zanim jednak wejdziesz na jacht lub większy statek, warto, jest zdobyć, chociaż podstawową wiedzę na temat żeglowania. Nazwy najważniejszych elementów jachtu, umiejętność wiązania podstawowych węzłów i znaki, z którymi można się spotkać, będą dobrym początkiem.

Przydatna jest również umiejętność udzielania pierwszej pomocy - na wodzie również dochodzi do wypadków. Podręczniki do nauki żeglarstwa pozwoli co poznać teorię i przyswoić najważniejsze informacje. Jeżeli lubisz uczyć się poprzez słuchanie, dobrym pomysłem będzie poszukanie materiałów dydaktycznych w internecie. Ciekawe wykłady oraz filmiki nagrywane przez pasjonatów żeglarstwa dostarczą ci wiedzę w interesujący sposób.

Żegluj, ucz się, pytaj

Chcesz się nauczyć podstaw żeglarstwa? Znajdź ludzi, którzy mają uprawnienia żeglarskie i wybierz się z nimi w rejs. Może wśród twoich znajomych albo rodziny są takie osoby? Poproś, żeby nauczyli cię tego, co najważniejsze. Manewrów portowych, zwrotów, trzymania kursu, halsowania, węzłów potrzebnych do cumowania i obsługi jachtu. Jeżeli coś będzie niejasne - nie bój się pytać! Na wodzie musisz czuć się pewnie i komfortowo.

Nie masz w swoim otoczeniu osób, które umieją żeglować? Zapisz się na obóz lub kurs szkoleniowy. Przez okres tygodnia lub dwóch poznasz wszystkie najważniejsze informacje na temat budowy jednostek pływających, meteorologii, pierwszej pomocy, a także przepisów obowiązujących na wodzie. Nauczysz się wykonywać proste i przydatne manewry, dowiesz się, jak pływać na silniku i na żaglach, a także, w jaki sposób zrobić klar na jachcie. Taki kurs lub obóz zazwyczaj kończy się możliwością zdania egzaminu na żeglarza jachtowego.

Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze