Podatek od wygranej – jak to wygląda?

08.02.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#biznes   #finanse   #podatek   #wygrana   #pieniadze   

Kiedy zamierzamy wziąć udział w konkursie albo skorzystać z oferty Lotto, zwykle mamy nadzieję na sukces. Kusi nas świadomość zyskania pokaźnej kwoty pieniędzy. Oczami wyobraźni widzimy już siebie odpoczywającego na złotej plaży, popijającego drinka z palemką i kąpiącego się w Adriatyku. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pod obietnicą wygranej kryje się też obietnica… konieczności odprowadzenia podatku. W końcu to jedna z dwóch pewnych rzeczy w życiu.

 

Na czym polega podatek od wygranej?

Zgodnie z artykułem 30. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nagrody związane z wygraną w konkursach, a także grami i zakładami wzajemnymi – zarówno w Polsce, jak i za granicą – są obciążone podatkiem. Podatek od wygranej wynosi 10% wartości nagrody i jest odprowadzany przez podmiot odpowiedzialny za jej przekazanie.

Czy podatek od wygranej dotyczy wszystkich nagród?

Podatek od nagrody nie dotyczy jednak wszystkich nagród. W rozliczeniu nie uwzględnia się bowiem m.in. tych wygranych w konkursach organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu (np. teleturnieje), jednak pod warunkiem, że wartość nagrody stanowi co najwyżej 760 zł. Podobnie jest w przypadku gier liczbowych (np. Lotto) – wówczas próg wynosi 2280 zł. Pozostała część podlega opodatkowaniu na stałych zasadach. Całkowicie zwolnione od podatku są z kolei wygrane w kasynach czy wideoloteriach.

Kto odprowadza podatek w przypadku wygranej za granicą?

Jak wspomniano, podatek dotyczy nie tylko wygranej na terytorium Polski, lecz także poza nim. Gdy wygrana nastąpi za granicą, do zapłacenia podatku zobowiązany jest podatnik. W rozliczeniu podatkowym powinien on wykazać dokładną kwotę nagrody, niezależnie od jej wysokości. Organizator konkursu może ponadto określić w regulaminie szczegółowe zasady, w tym np. konieczność odprowadzenia podatku na terenie kraju.

Co z nagrodami rzeczowymi?

Jak wiadomo, nagrody sponsorowane przez organizatorów bywają różne. Najczęściej są to oczywiście pieniądze, jednak często możemy wygrać samochód albo inną nagrodę rzeczową. W takiej sytuacji organizator powinien jasno określić jej wartość – i to od niej naliczany jest podatek (również w wysokości 10%). W przypadku nagród łączonych (np. gotówki i samochodu) to ta druga stanowi wartość podatku.

Czy wygraną nagrodę można sprzedać?

Podatek dogoni nas nawet wtedy, gdy uznamy, że zamiast wygranego samochodu wolimy zyskać gotówkę, i wpadniemy na pomysł sprzedania nagrody. Mimo że formalnie stanie się ona już naszą własnością, musimy pamiętać, że nadal obowiązują nas pewne przepisy. Gdy od wygranej nie minie co najmniej pół roku, niestety będziemy zobowiązani do wykazania dochodu w rocznym rozliczeniu PIT-36. Po upływie tego czasu wszelkie prawa do nagrody przejdą na nas i będziemy mogli zrobić z nią, co tylko chcemy.

Kwestia odprowadzania podatku od wygranej nie jest skomplikowana, należy jednak wziąć pod uwagę wspomniane zasady. Jak wiemy, nie ma nic za darmo, ale nie przejmujmy się tym, że cała nasza wygrana pójdzie na marne – podatek to tylko jej część. Warto jednak znać przepisy – wówczas niestraszne nam będą żadne kruczki.

Więcej na temat rozliczenia PIT: http://urzadskarbowy24.pl/pit/

 

To może Cię także zainteresować:
Jak napisać dobry biznesplan do przyszłego biznesu?
Sytuacje konfliktowe w pracy - jak ich unikać?
Rynek pracy w małych miastach - problemy i wyzwania

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze