Pielęgnacja i konserwacja mebli ogrodowych

22.02.2016

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Coraz częściej wykorzystujemy ogród z tarasem jako podstawowe miejsce odpoczynku. Na dobrych i wygodnych meblach ogrodowych można w obecności zielonych roślin spokojnie zregenerować siły po ciężkim dniu pracy i odzyskać radość życia. Aby jednak takie meble ogrodowe służyły nam przez kilkanaście sezonów konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. W jaki sposób?

 

Własny dom z ogrodem!

Obserwując rynek nieruchomości w ostatnich latach wyraźnie zauważalne są na nim zmiany zachodzące pod wpływem zmian upodobań Polaków - coraz rzadziej decydujemy się na własny dom z ogrodem, który daje nam dużo więcej możliwości aranżacji również ogrodu i wypoczynku w nim, a nie na dwu- czy też trzypokojowe mieszkania w centrum. Z tego też względu możemy dzisiaj obserwować nadpodaż mieszkań w centrach takich miast jak Kraków, Łódź i Poznań, a bardzo szybko sprzedające się domy podmiejskie - zarówno te w zabudowie bliźniaczej, wolnostojącej jak i szeregówki.

Meble w sklepach!

Wraz ze zmianą upodobań Polaków i odejściem od małych mieszkań w centrum na rzecz ogrodów i tarasów, poszła również do przodu produkcja mebli ogrodowych. Jeszcze kilkanaście lat temu znalezienie funkcjonalnego i po prostu ładnego kompletu mebli ogrodowych graniczyło z cudem i wiązało się z odwiedzeniem wielu sklepów. Dzisiaj niemal w każdym sklepie meblarskim znajdziemy interesujące i warte uwagi komplety mebli ogrodowych - począwszy od tych wykonanych wyłącznie z drewna, a skończywszy na metalu i technorattanie.

O meble ogrodowe trzeba dbać!

Regularnej pielęgnacji wymają jednak nie tylko rośliny znajdujące się w naszym ogrodzie, ale również i zakupione meble. Niezależnie od tego, czy będą to meble wykonane na bazie wikliny, rattanu czy technoratanu to konieczna jest ich pielęgnacja, która przekłada się zarazem na konserwację. Jak powinna wyglądać dobra konserwacja mebli ogrodowych? W jaki sposób powinniśmy czyścić nasze meble, aby ich nie uszkodzić i zarazem zapewnić im długotrwały żywot w naszym ogrodzie?

Meble z rattanu oraz wikliny?

W niemal każdym sklepie budowlano-wykończeniowym na dziele „ogród” znajdziemy meble ogrodowe wykonane z wikliny lub rattanu. Są one stosunkowo tanie i dlatego wiele osób decyduje się właśnie na nie. Czytając jednak dokładnie etykietkę znajdującą się na tego typu meblach powinniśmy zauważyć informację o tym, że tego typu meble nie są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, a tym samym konieczna jest ich właściwa i systematyczna konserwacja.

Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet jeden sezon, w którym odpuścimy sobie z jakichkolwiek powodów systematyczną konserwację i pielęgnację naszych mebli z rattanu oraz wikliny może się na nich odbić negatywnie - meble wyblakną i będą osłabione przez zmiany struktur wewnętrznych włókien materiału. Aby uniknąć wszelkich możliwych problemów konieczne byłoby polakierowanie całej powierzchni mebli np. przy użyciu lakieru bezbarwnego, co jednak nieumiejętnie uczynione może popsuć wygląd danych mebli. Rozwiązaniem tymczasowym i doraźnym, które jednak sprawdza się równie dobrze jest przykrywanie mebli ochronnym, nieprzemakalnym pokrowcem - zwłaszcza w okresie zimowym.

Warto pamiętać również o systematycznej pielęgnacji poprzez regularne oczyszczanie powierzchni mebli przy pomocy miękkiej szczotki (ciała stałe) oraz wilgotnej (nie mokrej!) ściereczki. W ten sposób nie pozwolimy na odkładanie się brudu czy powstawanie przebarwień.

 

 

Technorattan - poprawione i wyeliminowane wady rattanu?

Pomimo tego, że pojawienie się technorattanu na rynku mebli ogrodowych nieco zmieniło całą sytuację stosowanych materiałów, to dalej możemy mówić niejako, że mamy do czynienia z rattanem. Jest to jednak tworzywo sztuczne, które jest tym samym odporne na wodę i promienie słońca, jednak zarazem nie jest odporne na zarysowania. Bieżąca pielęgnacja tego typu mebli musi opierać się w pierwszej kolejności na oczyszczaniu ich powierzchni przy pomocy suchej miękkiej szczotki i dokładnym wymieceniu wszelkich ciał stałych zalegających w splotach materiału, a następnie umyciu powierzchni przy pomocy roztworu wody z mydłem. W przypadku silniejszych zabrudzeń można zastosować roztwór wody z octem.
Warto jednak pamiętać o kolejności - najpierw wymiatamy, a dopiero później myjemy. W przeciwnym razie moglibyśmy spowodować powstanie sporej ilości rys, których usunięcie byłoby niemożliwe i musielibyśmy się pogodzić z utratą wartości estetycznych lub koniecznością wymiany mebli na nowe.

Meble z drewna na ogrodzie

Coraz częściej na naszych ogrodach możemy spotkać również meble wykonane z drewna. Niezależnie od tego, czy wykonaliśmy je samodzielnie i dysponujemy od tego odpowiednimi umiejętnościami, czy zakupiliśmy gotowe meble, warto je odpowiednio zabezpieczyć, przede wszystkim przed wilgocią. Do tego celu najlepiej wykorzystać impregnat do drewna, który znajdziemy w każdym markecie budowlanym bądź specjalną farbę do drewna. Odpowiednio położone środki pozwolą na zabezpieczenie naszych mebli średnio od 3 do 5 lat. Po upływie tego okresu konieczne będzie ponowne malowanie. Może wydawać się to uciążliwe, jednak to jedyny sposób odpowiedniego zabezpieczenia naszych drewnianych mebli ogrodowych.

 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.

red. DDWLKP.pl | źródło: http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe

Komentarze