Płatność z góry, czy przy odbiorze – co wybrać kupując w sklepach internetowych?

09.12.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#biznes   #zakupy   #płatność   #on-line   #przelew   #przy odbiorze   #sklep internetowy   

Jednym z etapów składania zamówienia w sklepie internetowym jest wybór formy płatności. Czasem koszt, jaki przychodzi nam zapłacić, to suma wartości produktów, czasem do ceny końcowej dochodzi jeszcze opłata za wysyłkę, choć nie zawsze, gdyż bywają sprzedawcy, którzy nadają paczkę za darmo od pewnej kwoty, a i firmy zajmujące się dostawą mają czasem promocje związane ze swoimi usługami – np. tydzień darmowej wysyłki. Należność trzeba jednak w ten czy inny sposób uregulować... tylko, czy lepiej jest płacić z góry (przelewem tradycyjnym lub jego błyskawiczną wersją księgowaną na koncie sklepu już kilka minut po wysłaniu), czy też może to paczka pobraniowa jest najlepszym wariantem przy tego typu zakupach? Czy da się w ogóle jednoznacznie rozstrzygnąć, która opcja jest właściwsza?

 

Przesyłka z płatnością za pobraniem

Wiele paczek opuszczających sklepy internetowe ma na swojej etykiecie adnotacje dla kuriera, że aby mógł on wydać daną przesyłkę, klient musi najpierw uiścić odpowiednią kwotę. Rozwiązanie to jest bezpieczne i nie naraża nas na koszty wcześniej, niż gdy już mamy zamówione produktów w ręce, co wydaje się uczciwym rozwiązaniem. Paczka została zagubiona? Przesyłka została opóźniona z powodu braków magazynowych? To nic! Nasze pieniądze nadal leżą na koncie i zawsze możemy anulować zamówienie i poszukać w innym sklepie lub zmienić zdanie, kupując coś jeszcze innego. Pomimo tych zalet są jednak pewne wady tego rozwiązania, a mianowicie:
- za paczkę z płatnością za pobraniem zapłacimy kilka złotych więcej,
- przesyłka pobraniowa wymaga zwykle przygotowania odliczonej lub w miarę zbliżonej kwoty,
- taka forma płatności wydłuża czas przekazania paczki, co przy setkach, a nawet tysiącach przesyłek dziennie, może być dla kuriera sporą stratą czasu.

Płatność z góry

Zapłacenie należności od razu i jedynie oczekiwanie na paczkę, bez martwienia się tym detalem, jest bardzo wygodne. Odbieramy od kuriera przesyłkę i tyle – wszystko jest już uregulowane i można cieszyć się z zakupów. Jest to też oszczędność czasu, gdyż w przeciwnym razie (no może poza paczkomatami) musielibyśmy dysponować gotówką, by uregulować rachunek. Wiele sklepów nie wyśle nam też zamówienia, jeśli nie dokonamy przedpłaty, co nie zawsze jest etyczne, ale w niektórych przypadkach bywa uzasadnione. Gorzej, jeśli zapłacimy, a paczka do nas nie dotrze. Wówczas czeka nas proces rezygnacji z zamówienia i zwrotu gotówki – sklepy dają sobie na to zwykle 14 dni, więc wszystko jeszcze bardziej się wydłuży. Możemy paść również ofiarą oszustwa, choć to raczej domena aukcji internetowych i lokalnych ofert sprzedaży niż wirtualnych sklepów.

Co zatem wybrać?

Powyższe akapity dość dokładnie wyjaśniają różnice pomiędzy obiema formami płatności. Jak widać zalety i wady są tu po każdej stronie. Warto więc korzystać z metody płatności z góry, ale tylko jeśli to konieczne,np. w czasie świąt Bożego Narodzenia, gdy liczba przesyłek drastycznie wzrasta, oraz gdy mamy zaufanie do sprzedawcy, bo korzystaliśmy już z jego oferty. Natomiast płatność za pobraniem to dobre zabezpieczenie zwłaszcza w przypadku zakupów w nieznanym nam dotąd sklepie internetowym oraz jeśli chodzi o zamówienia, które nie wywierają na nas presji czasu.

Niuanse związane z tym tematem udało się nam opisać z pomocą platformy RedCart.pl

To może Cię także zainteresować:
Sobota z JPK dla mikroprzedsiębiorców
Podatek od wygranej – jak to wygląda?
Kredyt na remont czy pożyczka? Co wybrać?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze