Ozdabiamy okno - praktycznie, modnie i oryginalnie

10.05.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom   #okno   #wystrój   #rolety   #żaluzje   #zasłony   #firany   

Okna wymagają odpowiedniej oprawy, po to, by do wnętrza wpadało dużo światła dziennego, ale i właśnie wnętrze było również ciekawie zdobione. Rolety czy żaluzje, firanki czy zasłony. To wszystko, to elementy aranżacji wnętrz, a dokładniej przestrzeni okiennej. Od tego, w jaki sposób je dobierzemy zależy komfort korzystania z wybranych pomieszczeń, a także udana aranżacja. Na co warto postawić i w jaki sposób dobierać elementy oprawy okiennej?

 

Tradycyjne żaluzje czy lubiane rolety?

W oknach niegdyś umieszczaliśmy głównie żaluzje. Nie kojarzą się z niczym estetycznym, choć z czasem mieliśmy dostępność szerokiej palety kolorystycznej. Ich utrzymanie w czystości było niemalże wyzwaniem, ale za to można było w różnorodny sposób regulować dostęp światła dziennego. Dzisiejsze żaluzje to wciąż to sama zasada działania, ale inny sposób wykonania i możliwości użytkowania. Ponadto okazja, by wybierać również pośród żaluzji drewnianych!

Jeśli mimo wszystko żaluzje są nam bliskie, nic nie stoi na przeszkodzie, by w ten sposób udekorować i uczynić jeszcze bardziej praktyczną przestrzeń okienną. Warto postawić na drewniane, ponieważ są wysoce estetyczne i eleganckie. Mogą ciekawie kontrastować z nowoczesną kuchnią, także pod względem kolorystycznym. Dobrze sprawdzają się te, które dają szansę podciągania od dołu, jak i opuszczania od góry. W ten sposób można bardzo precyzyjnie regulować dostęp światła. Zachować klimat wnętrza wieczorem, ale i popołudniem, gdy wybieramy się na regenerującą drzemkę, a także stworzyć intymny nastrój i uchronić się przed wzrokiem osób postronnych.

Rolety to bardziej nowoczesna alternatywa. Łatwiejsze do utrzymania w czystości, bardzo estetyczne, a dostępność kolorów, jak i wzorów sprawia, że wpisują się w aranżacje tradycyjne, rustykalne, prowansalskie, industrialne, nowoczesne i wiele innych. Można również postawić na rolety dzień-noc, dzięki którym za dnia wciąż mamy dostęp światła naturalnego, ale okno nie pozostaje „gołe”.

Udany wystrój

Oprócz lub zamiast rolet czy żaluzji, wybieramy bardzo często firanki i zasłony. Ponownie paleta materiałów, z jakich wykonane są firanki i zasłony, sposób szycia, wykończenia, kolorystyka i fantazyjne kroje sprawiają, że efekty końcowe są w stanie zaskoczyć. Poza tym każdy znajdzie takie wykonanie, które będzie w stanie dopasować do już stworzonej aranżacji wnętrza.

Fakt szerokiej dostępności propozycji wcale nie ułatwia sprawy. Źle bowiem dobrane firany i zasłony mogą przytłoczyć wnętrze bądź zginąć w tłumie zastosowanych ozdób. Poza tym to nadal praktyczna kwestia, o jaką trzeba zadbać, czyli dostęp światła naturalnego oraz ochrona przed wzrokiem osób z zewnątrz.

Małe wnętrza nie lubią ciężkich, lejących się po podłodze zasłon. Podobnie jest z pomieszczeniami niskimi i niewymiarowymi. Tu potrzeba lekkości, zwiewnych materiałów. Można pozwolić sobie na fantazyjne upięcia, by zapewnić intymną atmosferę we wnętrzu, ale jednocześnie swobodnie korzystać z pomieszczenia za dnia, bez konieczności włączania oświetlenia przez większość czasu.

Duże metrażem salony, jadalnie, i inne pomieszczenia, dają większe pole do popisu, jeśli brać pod uwagę aranżację okna. Przesada nie jest jednak wskazana w żadnym wypadku i o tym każdorazowo trzeba pamiętać.

Kombinacje żaluzji z firankami, rolet z zasłonami i nie tylko

W oknie mogą zawisnąć żaluzje bądź rolety, a do tego znajdzie się nad oknem miejsce na piękny karnisz wraz z uroczą firanką. Innym zaś razem pozostawimy „gołe” okno, bez rolet albo też wystarczą nam same żaluzje. Wszystko zależy od efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać. Ma być schludnie i co ważne, z uwzględnieniem już zastosowanej stylistyki wnętrza. Wszystko, co gości w przestrzeni okiennej jest doskonale widoczne zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz. Ma spełniać swoje funkcje praktyczne i cieszyć nasze oczy, dlatego uwaga skierowana nie tylko na kwiaty na parapecie, zaowocuje efektowną dekoracją.

Więcej o wyborach żaluzji, firan i nie tylko, pod adresem http://eham.pl

 

To może Cię także zainteresować:
Zabezpiecz dom przed złodziejem!
Wspólny pokój dla rodzeństwa to nie koniec świata
Wyjdź z domu! To najpiękniejsza pora roku!

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze