Opony całoroczne czy zimowe?

08.12.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#hobby   #motoryzacja   #opony   #zima   #opony zimowe   #opony całoroczne   

Polscy kierowcy powoli przyzwyczajają się do konieczności wymiany letnich opon na zimowe. Ale w ofercie producentów opon pojawiły się jakiś czas temu oprócz opon letnich i zimowych także opony całoroczne. Czy zamiast dwa razy roku dokonywać zmiany opon nie lepiej wybrać więc te całoroczne?

 

Opony całoroczne a zimowe

Zgodnie z nazwą opony całoroczne przeznaczone są do jazdy przez cały rok. Są więc oponami uniwersalnymi łączącymi zalety, które posiadają opony letnie i zimowe. Opony zimowe dedykowane są do jazdy w specjalnych warunkach klimatycznych. W naszym klimacie panują one w okresie od jesieni do wiosny. Produkuje się je z takiej mieszanki gumy, że swoje najlepsze właściwości osiągają kiedy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Dlatego też zachowują one bardzo dobrą przyczepność, kiedy drogi pokryte są śniegiem czy lodem. Droga hamowania w przypadku jazdy po takich drogach nie wydłuża się, a samo hamowanie jest bezpieczne. W przypadku opon całorocznych latem droga hamowania jest dłuższa, a zimą śnieg może być z nich odprowadzany gorzej niż dzieje się to w przypadku opon zimowych.

Oznakowanie opon całorocznych

Na oponach całorocznych znajdują się dwa oznakowania: M+S oraz oznakowanie 3PMSF. Zamiast tego symbolu może też zostać umieszczony znak graficzny przedstawiający śnieżynkę. Oznacza to, że opony całoroczne może zakładać także do jazdy w warunkach zimowych.

Kiedy warto wybrać opony całoroczne?

Założenie opon całorocznych polecane jest tym kierowcom, którzy w ciągu roku podróżują raczej mało. Zdaniem ekspertów sprawdzają się one w przypadku, kiedy liczna pokonywanych w ciągu roku kilometrów nie przekracza dwudziesty tysięcy kilometrów. Ci, którzy jeżdżą znacznie więcej powinni raczej postawić na opony zimowe. Opony całoroczne warto założyć również wtedy, kiedy poruszamy się głównie po dużych miastach. Rzadko zdarza się, aby na ulicach dużych miast śnieg zalegał przez całą dobę. Ale są one odradzane w przypadku, kiedy poruszamy się na trasach położonych poza miastem, szczególnie drogach gminnych, na których często zalega śnieg lub błoto pośniegowe.

Jakie opony wybrać?

Wielu kierowców wybiera opony całoroczne z powodu oszczędności. Wybierają opony całoroczne muszą kupić tylko jeden komplet opon, nie muszą też płacić za wymianę i to dwa razy w ciągu roku. Oszczędności te są jednak tylko pozorne. Opony, których będziemy używać przez cały rok w różnych warunkach klimatycznych będą zużywać się o wiele szybciej. Jeśli więc w ciągu roku pokonujemy dużą ilość kilometrów może okazać się, że bardzo szybko będziemy musieli kupić nowy komplet opon.

Każdy z kierowców sam powinien sobie odpowiedzieć na pytanie jakie opony powinien wybrać: zimowe czy całoroczne. Zdecydowanie jednak większość polskich kierowców na chwilę obecną wybiera opony zimowe. Zdaniem bardzo wielu osób opony zimowe zapewniają w czasie jazdy większe bezpieczeństwo od opon całorocznych. Nie ma jednak żadnych formalnych przeszkód, aby wybrać te drugie. Wybór jest kwestią indywidualną.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez BMW TEAM, salon BMW z Długołęki koło Wrocławia

To może Cię także zainteresować:
Podróż samolotem jako najbezpieczniejszy środek transportu
Drony - nowoczesna technologia czy zwykły gadżet?
Jak usunąć niechciany tatuaż?

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze