Odszkodowanie za karambol – kto wypłaci należną rekompensatę?

10.05.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#biznes i finanse   #odszkodowanie   #wypadek   #karambol   #rekompensata   

Karambol to wypadek, który swoim zasięgiem obejmuje od kilku do nawet kilkudziesięciu pojazdów. Tak znaczna liczba poszkodowanych sprawia, że zlikwidowanie zaistniałych szkód generuje znaczne koszty. Dodatkowo kwestia ustalenia sprawcy wypadku bywa często kłopotliwa. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości w poniższym artykule wyjaśnimy, jak dochodzić należnej rekompensaty po karambolu.

 

Złożona procedura uzyskiwania świadczeń po karambolu

Dochodzenie odszkodowań po karambolu nie jest zadaniem łatwym. Procedura odszkodowawcza po tego typu zdarzeniach jest niezwykle złożona. Największą bolączką jest ustalenie odpowiedzialności danego kierowcy za wypadek. Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z OC jest możliwe tylko, gdy ustalimy sprawcę zdarzenia drogowego. Oczywiście poszkodowani mają możliwość uzyskania rekompensaty z własnej polisy AC nie zawsze, jednak jesteśmy posiadaczami takiego ubezpieczenia. Przybyła na miejsce karambolu policja musi w toku przeprowadzonych czynności ustalić uczestnika ruchu, który jest odpowiedzialny za to zdarzenie. Sporządzona notatka policyjna z miejsca wypadku to podstawa do zgłoszenia szkody.

Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy po karambolu?

W sytuacji, gdy sprawca karambolu jest już ustalony przez policję poszkodowani mogą wystąpić z roszczeniem do ubezpieczyciela, u którego zakupił polisę OC. Likwidacja szkody majątkowej (uszkodzenie pojazdu) może nastąpić na dwa sposoby:

  • wariant kosztorysowy – po zgłoszeniu szkody rzeczoznawca od ubezpieczyciela na podstawie przeprowadzonych oględzin pojazdu tworzy kosztorys naprawy. Dokument ten określa, jaka kwota odszkodowania należna jest poszkodowanemu.
  • wariant warsztatowy – poszkodowany wybiera warsztat, w którym chce naprawić pojazd. Po zakończeniu prac warsztat rozlicza się z danym zakładem ubezpieczeń w celu otrzymania środków pieniężnych.

Jak uzyskać odszkodowanie z polisy AC po karambolu?

Poszkodowani kierowcy w karambolu mają prawo do dochodzenia roszczeń w ramach własnej polisy AC. Likwidacja szkody z tego ubezpieczenia polega na naprawie pojazdu ze środków zaoferowanych przez ubezpieczyciela, u którego polisa została wykupiona. Następnie zakład ubezpieczeń występuje z regresem do sprawcy wypadku w celu zwrotu wypłaconych środków pieniężnych. Likwidacja szkody z AC jest zdecydowanie szybsza, gdyż poszkodowany nie musi czekać na zakończenie czynności policyjnych ustalających sprawcę zdarzenia.

Zaniżone odszkodowanie?

Skorzystaj z dopłaty do odszkodowania! Niestety dochodzenie roszczeń po karambolu w wielu przypadkach kończy się wypłatą zaniżonej rekompensaty. Każdy poszkodowany może dochodzić dopłaty do odszkodowania. Wystarczy, że zwróci się do doświadczonej kancelarii prawnej oferującej tego typu usługi np. Automobilis. Specjaliści określają realną wartość szkody i tworzą propozycję dopłaty do odszkodowania. Poszkodowany, który zaakceptuje oferowaną stawkę otrzyma niezwłocznie środki pieniężne. Następnie kancelaria we własnym zakresie odzyska wypłacone stawki od ubezpieczyciela. Wysokie odszkodowania komunikacyjne to pewność rzetelnej naprawy pojazdu po wypadku. Poszkodowani nie muszą walczyć z ubezpieczycielem o odpowiednio wysoką rekompensatę, dopłata do odszkodowania to najlepsze rozwiązanie.

To może Cię także zainteresować:
Jak dochodzić odszkodowania za śmierć osoby bliskiej?
Walka o klienta: w jaki sposób sklepy zachęcają klientów?
BLIK - czyli polski system płatności mobilnych

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze