"Od Popielca po Dyngus" – spektakl edukacyjny

20.04.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#kultura   #spektakl   #wronki   

Zespół Folklorystyczny „Marynia” zaprezentował w przedświąteczny wtorek 11 kwietnia 2017 r. spektakl taneczno-muzyczny przybliżający dawne zwyczaje i obrzędy związane z czasem wiosennym oraz okresem Świąt Wielkiej Nocy.

 

Wydarzenie przygotowane zostało z myślą o uczniach szkół podstawowych z Gminy Wronki. Zaproszenie do udziału w spektaklu przyjęły Szkoła Podstawowa nr 1 we Wronkach, Szkoła Podstawowa nr 2 we Wronkach oraz Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi. W dwóch koncertach łącznie udział wzięło blisko 300 uczniów.

Taniec, śpiew i muzyka, przeplatane interesującą narracją, były okazją do prezentacji dorocznych zwyczajów i obrzędów dawniej popularnych w naszym kraju. Półpoście, topienie Marzanny, chodzenie z Nowym Latkiem, Lany Poniedziałek czy chodzenie po Dyngusie to tylko kilka obrazów, które podziwiać można było w przygotowanym programie. Widowisko powstało m.in. na podstawie dzieł Oskara Kolberga, Jadwigi i Mariana Sobieskich czy Andrzeja Brencza, stało się sposobem na artystyczną prezentację dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Było okazją do przypomnienia, często zagubionej, symboliki zwyczajów i obrzędów, a tym samym ocaleniem ich od zapomnienia.

Na scenie pojawiło się blisko 60 wykonawców, którzy swoim słowem, śpiewem, ruchem scenicznym i tańcem, stworzyli niezwykłe widowisko, które spotkało się z pozytywnym odbiorem zaproszonych uczniów.

Działania edukacyjne to kolejny obszar działalności Zespołu Folklorystycznego „Marynia”, który prężnie rozwija się w ostatnim czasie i jest możliwy dzięki stałej pracy kadry i tancerzy zespołu.

 

To może Cię także zainteresować:
Imieniny Kazimiery w bibliotece
Wieczór pełen muzyki
"Najlepszy powód, by żyć…"

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: wronki.pl | Tekst i zdjęcia: ZF „Marynia”

Komentarze