Oświetlenie w łazience - funkcjonalność i nastrój

06.04.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom   #łazienka   #aranżacja   #wystrój   #oświetlenie   

Łazienka, choć zazwyczaj jest najmniejszym pomieszczeniem w całym mieszkaniu, łączy w sobie wiele różnych funkcji. To w niej relaksujemy się zażywającej gorącej kąpieli, wykonujemy precyzyjny makijaż, robimy pranie, szczotkujemy zęby. Wiele z wykonywanych w niej czynności wymaga zastosowania zupełnie odmiennego oświetlenia. Sprawia to, że oświetlenie łazienkowe jest zdecydowanie bardziej zróżnicowane niż w innych pomieszczeniach.

 

Osoba, która pragnie mieć funkcjonalnie urządzoną łazienkę, musi założyć konieczność zastosowania w niej różnego rodzaju oświetlenia. Stworzenie odpowiednich warunków do wykonywania wszystkich związanych z nią czynności jest konieczne, jeśli chcemy zapewnić sobie wygodę użytkowania tego pomieszczenia.

Funkcjonalna łazienka

Praktycznie urządzona łazienka to ta, która oprócz niezbędnych sanitariatów i wygodnych w użytkowaniu mebli, będzie też posiadała dostosowane do pełnionych przez nią funkcji oświetlenie. Pojawi się w niej zamontowane u sufitu lub na ścianie oświetlenie ogólne, które rozjaśni całe pomieszczenie, oświetlenie funkcyjne umiejscowione nad lustrem, lampy w prywatnej strefie wellness w okolicy wanny i prysznica oraz oświetlenie dekoracyjne. Zatem całą łazienkę i montowane w niej oświetlenie można podzielić aż na 4 różne strefy.

Oświetlenie ogólne

Ten rodzaj oświetlenia ma za zadanie dobre doświetlenie całego wnętrza łazienki. Wszystkich jej kątów i zakamarków. W roli oświetlenia ogólnego najlepiej sprawdzają się zamontowane u sufitu lub na ścianie plafony albo oświetlenie wbudowane w podwieszanym suficie. Oświetlenie ogólne sprawdzi się przy wielu wykonywanych w łazience czynnościach, np. higienicznych, praniu oraz sprzątaniu.

Jedna, centralnie umieszczona przy suficie oprawa oświetleniowa doskonale spełni swoje zadanie w łazienkach o niewielkiej powierzchni. W większych pomieszczeniach częściej montowane są wbudowane w przestrzeń pomiędzy podwieszanym sufitem a stropem oprawy punktowe. W tego typu oświetleniu wykorzystać można żarówki halogenowe, kompaktowe albo tradycyjne.

Oświetlenie funkcyjne strefa lustra

Samo oświetlenie ogólne nie jest w stanie zapewnić dostatecznie jasnego światła, aby dało się wykonywać przy nim wszystkie łazienkowe czynności. Jasnego światła w okolicy lustra będą potrzebować zarówno panowie, jak i panie. Ci pierwsi podczas porannego golenia, drugie – w trakcie wykonywania makijażu. Oświetlenie w okolicy lutra musi więc być nie tylko jasne, ale też możliwie najbardziej zbliżone do naturalnego. Przekłamane kolory mogą spowodować, że wykonany makijaż przy świetle dziennym będzie wyglądał śmiesznie, wręcz groteskowo.

Oświetlenie w okolicy lustra musi zostać zamontowane w taki sposób, by na twarzy przeglądającej się osoby nie powstawały cienie. Z tego powodu oświetlenie najczęściej umieszcza się nad lustrem albo po obu jego stronach. Oprawy powinny zapewniać światło rozproszone.

W roli oświetlenia funkcyjnego w okolicy lustra sprawdzą się kinkiety, podłużne oprawy naścienne montowane po obu stronach lustra lub nad nim, a niekiedy nawet dookoła niego.

Strefa kąpielowa

Okolice wanny lub prysznica zazwyczaj wymagają zamontowania osobnego oświetlenia. Zwykle jest ono bardziej subtelne niż to montowane przy lustrze. Strefa relaksu w trakcie kąpieli nie wymaga aż tak jasnego oświetlenia. Jego barwa powinna wpływać na użytkowników odprężająco. Dobrze sprawdzi się tu światło białe ciepłe.

W tej strefie bardzo istotne jest też bezpieczeństwo. Wanna i kabina prysznicowa to miejsca, w których oprócz działania wilgoci, oprawy oświetleniowe mogą być również narażone na zalanie strumieniem wody. Zaleca się zatem montowanie oświetlenia nad tymi obszarami wysoko w suficie i zastosowanie lamp o podwyższonej klasie szczelności, najlepiej IP 65. W pozostałych częściach pomieszczenia powinny sprawdzić się oprawy IP 44.

Oświetlenie dekoracyjne

Ten typ oświetlenia nie musi pojawić się w każdej łazience, jeśli jednak inwestor zdecyduje się na jego zamontowanie, może uzyskać efekt w postaci niezwykle nastrojowego pomieszczenia. W roli oświetlenia dekoracyjnego dobrze sprawdzają się przeznaczone do zabudowy oprawy, które montuje się w obudowie wanny abo w ścianie lub podłodze. Jeśli mamy porównywać jasność świecenia lamp z każdej wymienionej strefy łazienki, to w tym przypadku będzie zdecydowanie najgorsza. Zwróćmy jednak uwagę, że rola tego oświetlenia jest zupełnie inna. Jego zadaniem nie jest dawanie funkcjonalnego światła, ale budowanie nastroju pomieszczenia. W tej roli najlepiej sprawdzają się diody LED.

 

Choć powyższy krótki poradnik na temat oświetlenia w łazience jest dość kompleksowy, zdecydowanie nie wyczerpuje poruszanego tematu. Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat oświetlenia łazienki, zajrzyj na stronę https://azzardo.com.pl/37-lazienkowe

 

To może Cię także zainteresować:
Labisia pilnie potrzebuje domu!
Czy palenie w kominku nie szkodzi domownikom?
Kupuj w sieci taniej dzięki kodom rabatowym

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze