Nowoczesna automatyka w domu

11.10.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Ogromny postęp technologiczny sprawił, że nasze domy w coraz większym stopniu wyposażone są w urządzenia, które myślą za nas i wyręczają w wielu czynnościach. Inteligentne oświetlenie automatycznie włączające się po zmroku, systemy alarmowe same powiadamiające policję o włamaniu, czy wreszcie systemy automatyki grzewczej zapewniające maksymalną energooszczędność i bezobsługowość to nie science fiction, lecz coraz częściej standard wyposażenia. O możliwościach nowoczesnych systemów automatyki w domach można przekonać się na przykładzie najnowszych rozwiązań w zakresie ogrzewania.

 

Samosterujące się ogrzewanie, czyli sterowniki do kotłów CO

Współczesne kotły na paliwa stałe zwykle są już wyposażone w automatyczne podajniki paliwa, które cyklicznie podają paliwo do palnika i tym samym ograniczają obsługę przez człowieka do minimum. Kotły takie potrafią same dozować taką ilość paliwa, by osiągnąć określoną temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach. Nie byłoby to jednak możliwe bez inteligentnych sterowników – to one sterują pracą dmuchawy i podajnika, regulując dozowanie opału i czas przedmuchów. Niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w termostat strefowy, dzięki któremu istnieje możliwość automatycznej zmiany temperatury w określonej porze dnia i nocy. Dla wygody użytkowników najnowsze sterowniki umożliwiają również podłączenie panelu do zdalnej obsługi i programowania urządzenia z poziomu mieszkania. Bez schodzenia do kotłowni można więc zdalnie ustawić temperaturę, jaką chce się mieć w mieszkaniu, a także na bieżąco kontrolować parametry pracy kotła.

Automatyczne sterowniki pracy kominków

Domowy kominek pełni dzisiaj coraz więcej funkcji, ponieważ często skutecznie zastępuje tradycyjny kocioł, doskonale radząc sobie z ogrzaniem całego budynku, a nawet podgrzewaniem wody użytkowej (kominki z płaszczem wodnym). Oczywiście wciąż wiele osób montuje kominki wyłącznie do ogrzania jednego pomieszczenia i stworzenia w nim odpowiedniego nastroju. W obu przypadkach nowoczesne sterowniki elektroniczne potrafią niemal całkowicie zastąpić człowieka w regulacji pracą kominka. Poprzez bieżącą kontrolę temperatury paleniska lub wody są w stanie tak regulować proces spalania paliwa, aby był on najbardziej efektywny i oszczędny. Niektóre sterowniki wyposażone są w szereg dodatkowych, inteligentnych funkcji np.: system obsługi kolektorów słonecznych zasilających bufor ciepłej wody, system zasilania awaryjnego, system zabezpieczający na wypadek pojawienia się czadu, czy system bezpiecznego wygaszania paleniska w sytuacji zagrożenia. Równie ciekawe rozwiązania proponują sterowniki do turbin kominkowych, dzięki którym można jeszcze bardziej efektywnie ogrzać pomieszczenie kominkiem z systemem DGP. Optymalizatory procesu spalania do kominków służą przede wszystkim do podniesienia efektywności spalania i tym samym zmniejszenia zużycia opału, a także zautomatyzowania sterowaniem pracy kominka. Jednak równie ważne są ich coraz bardziej rozbudowywane funkcje kontrolne, zapewniające większe bezpieczeństwo użytkowania kominka.

Automatyka grzewcza dzisiaj już niemal całkowicie wyręcza człowieka w obsłudze wielu urządzeń, a dodatkowo sprawia, że ich eksploatacja jest coraz bardziej ekonomiczna. Rozwój tego rodzaju technologii z pewnością będzie dalej postępował, dzięki czemu ogrzewanie domu będzie coraz tańsze i łatwiejsze.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Tatarek, producenta wysokiej klasy zasilaczy i systemów sterowania.

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: tatarek.com.pl

Komentarze