Nie można udawać, że to margines marginesu

30.01.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#maria janyska   #polityka   

"Margines marginesu; trzeba być skończonym idiotą, aby przebierać się w mundur ss-mana i świętować urodziny Hitlera, jeść tort ze swastyką z wafelków. Ale Bogu dzięki jest to na szczęście margines marginesu; chowają się w lesie, nie maszerują po ulicach".

 

mmj
Maria Małgorzata Janyska
Posłanka na Sejm RP VII i VIII kadencji (Platforma Obywatelska).

To przykłady tłumaczenia członków rządu i większości parlamentarnej, powtarzane jak mantra, na zdarzenie sfilmowane przez reporterów "Superwizjera" - świętowanie przez grupę członków stowarzyszenia Duma i Nowoczesność urodzin Hitlera.

Odbyła się o tym debata w Sejmie, w ramach tzw.informacji bieżącej rządu, o którą poprosił mój klub parlamentarny. Czy coś wniosła poza zniesmaczeniem? Nie sądzę niestety. Czy państwo wyciągnie jakieś wnioski i zda egzamin ze skutecznego likwidowania w zalążku zła, jakim jest propagowanie faszyzmu, rasizmu, nazizmu? Oby! Czy zdecydowana większość z nas chce tolerowania tych haniebnych i groźnych w skutkach zdarzeń? Jestem przekonana, że nie! Skąd więc ta lekceważąca postawa polityków władzy, z głupoty, czy politycznej zajadłości? Boję się rozważać, że może z politycznego koniunkturalizmu. Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński na wstępie informacji zapewnił w Sejmie o "zerowej tolerancji", by zaraz potem przekonywać, że to incydent bez znaczenia, odnosić się do innych krajów, po czym sugestywnie dać do zrozumienia, że to wina opozycji i TVN. W tym duchu szli też ze swoimi wywodami posłowie partii rządzącej, jedna wypowiedź zaczynała się od słów znamiennych dla bajek "w głębokim lesie...", a dalej już przekaz, że czczenie Hitlera i hajlowanie w lesie nikomu nic złego nie czyni. To niewiarygodne, przerażające! Tolerowanie takich „marginesów” doprowadziło do niejednej tragedii, nazizm też na początku był marginesem, też był lekceważony, a kula śniegowa się toczyła i rosła, i przyszedł czas, że nie można jej było zatrzymać.

Dzisiaj problemem w Polsce są nie tylko neonaziści, uważający się za patriotów i prawdziwych Polaków, ale przedstawiciele władz, którzy udając, że ich nie widzą, dają przyzwolenie na ich działalność. Ośmielono ich wiele razy i w różny sposób, tolerując marsze z rasistowskimi banerami, a ścigając i robiąc postępowania ludziom protestującym przeciwko temu pokojowo, uznając za happening wieszanie zdjęć posłów na szubienicach, akceptując wycofanie przez Jarosława Zielińskiego policyjnego poradnika "Przestępstwa z nienawiści",czy likwidację przez Mariusza Błaszczaka rządowego Zespołu ds. Ochrony Praw Człowieka, który był odpowiedzialny za zwalczanie przejawów rasizmu, antysemityzmu, ksenofobii i mowy nienawiści.

Przykłady można mnożyć. Wielu pyta, co robić, by się uchronić przed tym "marginesem marginesu" i efektem śnieżnej kuli.

Myślę że, przypominać ogromne zło, które spotkało ludzkość od osób, które też zaczynały w ukryciu, w małych grupach, potem maszerowały z transparentami, pochodniami, potem... potem już były tragedie. Myślę też, że reagując na każde obrzydliwe zachowanie, o podłożu rasistowskim, nazistowskim, faszystowskim, każde - nie udawać w tramwaju, metrze, na ulicy, że nie widzę, nie słyszę, bo kiedyś ktoś też może udawać, że nie widzi, nie słyszy, jak krzywdzą Ciebie, mnie, nasze dzieci.

 

To może Cię także zainteresować:
Krótka, pokonkursowa relacja i trochę podziękowań
Budżet państwa uznali za swój, prywatny!
Ról w życiu danej miejscowości jest wiele

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: Maria Janyska

Komentarze