Nasze okno na świat. Słów kilka o roli okien w aranżacji wnętrz

28.06.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom & ogród   #aranżacja   #wnętrza   #okna   #okno na świat   

Wiele osób bagatelizuje wystrój okien, nie zdając sobie sprawy z tego, że często to właśnie one decydują o końcowym sukcesie aranżacji wnętrza. Albo o jej spektakularnej porażce. Okno wpływa na estetykę mieszkania w takim samym stopniu jak meble czy ściany, więc tak samo jak one potrzebuje odpowiedniej stylizacji. Tym bardziej, że ozdoby okienne widoczne są nie tylko wewnątrz pomieszczenia, ale i na zewnątrz.

 

W przypadku aranżacji wnętrz pierwsze skrzypce powinna odgrywać nie tyle sama estetyka, co przede wszystkim funkcjonalność. Nie inaczej jest w przypadku doboru ozdób okiennych, które pomagają kontrolować nasłonecznienie pomieszczenia, uszczelniają okna czy ukrywają wnętrze przed wzrokiem ciekawskich przechodniów. Okna są tym ważniejsze, że przy pomocy światła możemy kształtować przestrzeń: rozjaśniać ją, ożywiać, a nawet optycznie powiększać. Ponadto okienna oprawa może służyć aranżacyjnej dywersji i skutecznie odwracać uwagę od nieciekawego widoku za naszym oknem.

Okno: co jest „OK”, a przy czym warto powiedzieć „NO”

Gęsto tkane zasłony dają wrażenie luksusu, ale powinny stanowić uzupełnienie stylu danego wnętrza. W pomieszczeniach urządzonych prosto lub bardzo nowocześnie, zdecydowanie lepiej sprawdzą się rolety lub żaluzje. Żaluzje mogą być wykonane z drewna, dzięki czemu zimą zatrzymają we wnętrzu ciepło, zaś latem uchronią pokój przed przegrzaniem.

Klasyczne firanki wpuszczają do środka dużo promieni słonecznych, ale materiał niezwykle szybko chłonie zapachy i ulega zabrudzeniu, więc średnio się sprawdza przy aranżacji wnętrza kuchni. Rolety z materiału również łatwo wchłaniają zapachy z przygotowywanych posiłków, więc trzeba je systematycznie prać albo zwyczajnie zastąpić aluminiowymi żaluzjami. Co prawda na żaluzjach też osadza się kurz i tłuszcz, ale je przynajmniej można szybko wyczyścić.

Dzięki odpowiedniej aranżacji możemy zachować nieco więcej prywatności w domowym zaciszu, ale nie każda opcja jest dostępna dla każdego. Alergicy powinni być ostrożni przy wyborze ozdób okiennych; w ich przypadku stanowczo odradza się posiadanie firan i ciężkich zasłon, gdyż te lubią gromadzić kurz, a tym samym stanowią potencjalne źródło alergenów. 

Aranżacja wnętrz: co na parapecie?

Okno oknem, ale trzeba również zadbać o parapet, który stanowi w końcu jego integralną część. Kiedyś na parapecie stały wyłącznie doniczki z kwiatami. Dziś to nadal zdecydowanie najpopularniejsza ozdoba, bo rośliny mają tam w końcu zapewnione optymalne nasłonecznienie, ale obok kwiatów coraz częściej stawia się też ramki ze zdjęciami i zegary. Grunt, żeby udało się zachować łatwy dostęp do okna. Inaczej za każdym razem, gdy tylko zechcemy je uchylić, będziemy musieli zdejmować wszystkie stojące na parapecie przedmioty.

W aranżacji parapetów najlepiej sprawdza się umiar. Jeden, ale za to przemyślany przedmiot prezentuje się na parapecie dużo atrakcyjniej niż milion przypadkowych drobiazgów. Lampiony, różne dzbanki, konewki i inne dodatki oddzielnie będą miały okazję wybrzmieć zdecydowanie lepiej niż w ścisku. Sam dobór dodatków warto dostosować do charakteru danego pomieszczenia. Na przykład na kuchennych parapetach doskonale sprawdzą się skrzynki z ziołami, a na oknie łazienkowym można ustawić dekoracyjne świeczniki, zapachowe świece lub fantazyjny kominek z podgrzewaczami.

 

Artykuł opublikowany dzięki PerfectSpace.pl
Autorem artykułu jest Pan Maciej Balcerek - menadżer firmy Perfect Space z Warszawy zajmującej się kompleksowym projektowaniem i aranżacją wnętrz mieszkań, biur i lokali usługowych.

To może Cię także zainteresować:
Skuteczna ochrona drzwi wejściowych przed czynnikami atmosferycznymi
Kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne - czym się charakteryzują?
Geometryczny design – trend sezonu, którego nie może zabraknąć w Twoim domu!

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: perfectspace.pl

Komentarze