Najpopularniejsze błędy językowe – zobacz, jak ich unikać

16.05.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#język polski   #błędy językowe   

Błędy językowe na stałe wpisały się w język polski i to nie tylko w mowę potoczną. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze błędy.

 

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy niezwykle trudny język mają – patrząc na niezliczoną ilość zasad i wyjątków w języku polskim, w taki właśnie sposób chciałoby się parafrazować Mikołaja Reja. Język polski nie bez przyczyny należy do jednych z najtrudniejszych języków na świecie, co jest skutkiem nie jego tylko charakterystycznego brzmienia, dźwięku ciężkich i twardych spółgłosek, ale również – a może przede wszystkim – zasad gramatycznych, stylistycznych i interpunkcyjnych. Każdego dnia o trudności ojczystego języka przekonują się Polacy – sprawdź, jakie są najpopularniejsze błędy językowe i jak ich unikać.

"Wziąść"

Błąd związany z tym czasownikiem należy już do klasyki gatunku. Uparte dodawanie literki "ś" do słowa "wziąć" można zauważyć lub usłyszeć nie tylko w przestrzeni prywatnej, ale również publicznej, w miejscach, gdzie zdecydowanie nie powinno się pojawiać. Wydaje się jednak, że "wziąść" jest błędem omówionym już z każdej możliwej strony. Akcje propagujące poprawność językową zawsze biorą go pod uwagę, dlatego też osoby, które na co dzień nie pracują z językiem polskim, wiedzą, że "ś" nie powinno się tam znajdować.

"Najmniejsza linia oporu"

Można by rzec, że jest to już błąd "dla wtajemniczonych". Nie chodzi tutaj o najmniejszą linię, a o najmniejszy opór – dlatego też powinniśmy mówić i pisać jedynie "linia najmniejszego oporu". Jest to bardzo popularny błąd, na który dają się złapać zarówno osoby mniej doświadczone językowo, jak i te bardziej.

Ilość zamiast liczby, liczba zamiast ilości

Na pozór słowa te są synonimami, które możemy dowolnie wymieniać. Zasady języka polskiego mówią jednak inaczej – "ilość" dotyczy jedynie rzeczowników niepoliczalnych, "liczba" zaś policzalnych. Warto w tym miejscu zauważyć, że "ilość" zdaje się powoli wypierać "liczbę" – można przewidywać, że w przyszłości słowo "liczba" stanie się archaizmem.

Szereg pleonazmów

Bardzo interesującymi błędami językowymi są pleonazmy. Najprościej mówiąc, występują wtedy, gdy połączymy ze sobą słowa określające to samo. Synonimem tego błędu jest "masło maślane". Codziennie w języku polskim błędnie używa się takich określeń jak "fakt autentyczny", "cofać się do tyłu", czy chociażby "spadać w dół".

Odmiana nazwisk

Tym, co sprawia największe trudności Polakom, oprócz odmiany liczebników, są nazwiska. Problem pojawia się w dopełniaczu w liczbie mnogiej – bardzo często przybiera on formę mianownika liczby pojedynczej. Posługując się nazwiskiem największej rodziny w Polsce, czyli Nowaków, powinniśmy mówić i pisać, że zapraszamy Panią i Pana Nowaków.

W unikaniu błędów językowych najbardziej pomaga po prostu ich świadomość. Warto zatem dowiedzieć się więcej o najpopularniejszych błędach zarówno w mowie, jak i w piśmie i regularnie podnosić swoją świadomość językową. Oczywiście język polski jest trudny do bezbłędnego opanowania – można nawet pokusić się o stwierdzenie, że błędów nie da się uniknąć. Warto jednak je minimalizować tam, gdzie można.

 

Więcej informacji
Tekst powstał we współpracy ze stroną http://profesjonalnycopywriter.pl/ na której dostępne są usługi copywriterskie.

 

 

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze