Najczęściej pomijane szkolenia, których lekceważenie wiele kosztuje

20.11.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

W każdej organizacji są procesy, które można uznać za ważniejsze i mniej istotne. Znamienne jest jednak to, że w wielu firmach ten ciężar rozkłada się podobnie i – niestety – nierzadko błędne. Zbyt mały nacisk kładzie się na szkolenia wspierające: główny impet idzie w doskonalenie zarządzania i produkcji, a zbyt mało czasu poświęca się na wykształcenie umiejętności wsparcia tych dwóch obszarów.

 

Firma bez danych nie jest wiele warta

Każda decyzja w organizacji musi być poparta analizą danych. Zbyt często jednak w organizacjach pojawiają się luki na etapie ich opracowywania. Wiele z dodatkowych szkoleń z oferty http://www.e-opex.pl/szkolenia/pelna-oferta-szkolen/ poświęconych jest właśnie różnym formom danych: planowaniu eksperymentów, analizie ich wyników czy konstrukcji systemów pomiarowych.

Jest to ważne dlatego, że sama metodologia zbierania danych jest w wielu przypadkach procesem, który prowadzi do zafałszowania wyników. Decyzje podjęte na podstawie nieprawdziwych przesłanek mogą być bardzo kosztowne, dlatego każdą zmianę zaczyna się od weryfikacji danych, które leżą u jej podstaw.

Planowanie i działanie

Większość procesów musi zostać udoskonalona w teorii, zanim zostaną one wdrożone w działach produkcyjnych. Tym nie mogą zajmować się wyłącznie menedżerowie, dlatego w wielu nowoczesnych firmach powstają działby badawczo-doradcze, których podstawowym zadaniem jest przewidywanie przyszłych kłopotów i próba przeciwdziałania problemem.

Szkolenia z zakresu rozwiązywania problemów (problem solving, problem solving metodą 8D i kilka podobnych) mogą przesądzić o pozycji organizacji na rynku. Umiejętność antycypacji przyszłych warunków działalności oraz przygotowanie planu działania daje zarządzającym do ręki konkretne narzędzia i procedury, które w odpowiednim momencie mogą zostać wdrożone w działach produkcyjnych. Wszystkie te elementy są ze sobą wyraźnie powiązane.

Dane danymi, ale liczy się przekaz

W zacytowanej wyżej ofercie jest jeszcze jedno szkolenie, nad którym warto się dłużej pochylić. Chodzi o „efektywną prezentację danych”. Bardzo często bowiem za zbieranie informacji i ich obróbkę odpowiadają osoby o bardzo technicznym spojrzeniu, natomiast decyzję co do przełożenia danych na konkretne procedury podejmują menedżerowie o szerszym spojrzeniu, którzy muszą dotrzeć do praktycznie myślących pracowników produkcji. Na każdym z tych etapów jasna komunikacja ma znaczenie absolutnie podstawowe, stąd konieczność prezentacji danych w sposób czytelny, pewny i uporządkowany. Doświadczenie uczy, że to często przerasta możliwości nawet najlepszych badaczy i menedżerów, warto więc zdać sobie sprawę z własnej słabości i zdobyć lepszą wiedzę na temat prezentacji danych. To może okazać się strzałem w dziesiątkę.

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze