Na jakie wady wzroku jesteśmy narażeni najbardziej?

18.04.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#zdrowie   #wzrok   #oko   #wada   

Okuliści alarmują!

 

Okazuje się, że ponad połowa Polaków nie dba o własny wzrok. Chociaż oczy są jednym z najważniejszych organów naszego organizmu, bardzo często bagatelizujemy nie tylko konieczność realizacji badań profilaktycznych, ale również pierwsze niepokojące objawy, które sprawiają nam problem z odpowiednim odbiorze obrazu.

Wszystko dlatego, że badania wzroku nie są w Polsce obowiązkowe. Aż 30% z nas nie badało oczu przez ostatnich kilka lat. Co ciekawe, tylko 7% Polaków stara się wykonywać badania profilaktyczne średnio raz w roku. To stanowczo za mało.

 

Z jakimi wadami borykamy się najczęściej?

Krótkowzroczność, niedowidzenie, podwójne widzenie, zaćma, zez, to najczęściej występujące problemy, z jakimi borykają się Polacy. Co ciekawe, większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z wad, jakie wynikają z zaniedbań w obrębie wzroku. Do okulisty wybieramy się przeważnie dopiero wtedy, gdy schorzenie uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, czyli wtedy, gdy cierpimy na zapalenie spojówek, różnego rodzaju alergie albo doznaliśmy mechanicznego urazu oczu.

Niestety to nie wystarczy. Okuliści potwierdzają, że zarówno dzieci, osoby dorosłe oraz seniorzy powinni profilaktycznie wykonywać chociażby podstawowe badania oczu, w tym badanie oct, które pozwala ocenić stan siatkówki oka. Oczywiście częstotliwość takich badań to również kwestie indywidualne. Najczęściej to okulista decyduje o ich zakresie oraz terminach realizacji. W przypadku osób starszych oraz tych, u których wady wykryto, takowe wykonywane są przeważnie częściej.

 

Dlaczego Polak nie bada oczu?

Dopóki widzimy, wzrok nie jest dla nas żadnym problemem. Badania oczu nie są obowiązkowe, a Polacy wykazują bardzo niską świadomość w kwestii profilaktyki i zapobiegania niektórych schorzeniom w zakresie widzenia. Brakuje również kampanii społecznych, które edukowałyby Polaków w tym temacie. I chociaż w całej Polsce funkcjonują gabinety, które przyjmują pacjentów całkowicie bezpłatnie w ramach NFZ oraz profesjonalne placówki prywatne, to nadal niechętnie z nich korzystamy.

Trzeba uświadomić sobie jednak, że o oczy trzeba dbać. Są przecież naszym oknem na świat. Nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre schorzenia mogą przyczynić się do wystąpienia trwałej ślepoty, która uniemożliwi normalne, samodzielne funkcjonowanie.

Zadziwia nieco fakt bagatelizowania profilaktycznych badań narządu oczu. Przecież większość badań, takich jak badanie oct, to szybka i w pełni komfortowa analiza. Pacjent nie odczuwa podczas takiego badania żadnego bólu, nie jest ono inwazyjne pod względem całego organizmu człowieka. Jest w pełni bezpieczne i można je wykonywać wielokrotnie. Nie wiadomo więc, dlaczego Polacy tak bardzo nie dbają o własne oczy. 

Trzeba także zaznaczyć, że świadomość w tej kwestii powinna być coraz większa. Przecież pracujemy przy komputerach – to one psują nasz wzrok, elektronika zapanowała współczesnym światem. Takie gadżety nie wpływają korzystnie na nasze oczy. Aby móc z niej w pełni korzystać, badajmy się.

 

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową przychodni Optomedica.

 

To może Cię także zainteresować:
Nowotwory tarczycy – rosnące zagrożenie dla młodych ludzi
SPA to ukojenie nie tylko dla ciała
Zgrzytanie zębami – jaki jest powód i jak temu zapobiec?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze